Zwyczaje świąteczne w Austrii

Zwyczaje świąteczne w Austrii

Zwyczaje świąteczne w Austrii

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Austrii z wielką radością i tradycyjnymi obrzędami, które są kultywowane od wielu lat. W okresie świątecznym Austriacy przygotowują się do obchodów Bożego Narodzenia, dekorując swoje domy, strojąc choinki i przygotowując specjalne potrawy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym z tych zwyczajów i tradycji.

Bożonarodzeniowe drzewko

Bożonarodzeniowe drzewko, znane również jako “Christbaum”, jest integralną częścią austriackich obchodów Bożego Narodzenia. Choinki są ustawiane w domach i dekorowane przez całą rodzinę. Wśród popularnych dekoracji znajdują się bombki, światełka, aniołki i słodkości.

Bożonarodzeniowe potrawy

Bożonarodzeniowa kolacja jest ważnym elementem austriackich obchodów świąt Bożego Narodzenia. W Austrii, tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe obejmują “Weihnachtsgans”, czyli indyka pieczonego z jabłkami i cebulą, oraz “Kartoffelsalat”, czyli sałatkę ziemniaczaną z cebulą, ogórkami i majonezem. Inne popularne potrawy to “Lebkuchen”, czyli pierniki z cynamonem i kardamonem, oraz “Christstollen”, czyli bożonarodzeniowa babka z rodzynkami i kandyzowanymi owocami.

Bożonarodzeniowa muzyka

Muzyka odgrywa ważną rolę w austriackich obchodach świąt Bożego Narodzenia. Kolędy i pieśni bożonarodzeniowe są szczególnie popularne i śpiewane przez cały grudzień. W Austrii, popularne są również koncerty bożonarodzeniowe, takie jak “Weihnachtsoratorium” Johanna Sebastiana Bacha i “Messias” Georga Friedricha Händla.

Chóry kolędników

Perchty to grupa ludzi, którzy podczas świąt Bożego Narodzenia chodzą od domu do domu śpiewając kolędy i tradycyjne pieśni, a także nazwa grupy, która śpiewa pieśni bożonarodzeniowe przez cały grudzień. W Austrii kolędnicy chodzący po domach są szczególnie popularni w regionach południowych m.in. Tyrolu, gdzie kultywują oni tę tradycję od wielu lat. W zamian za ich występy, gospodarze oferują im jedzenie i napoje.

Christkindl – austriacki odpowiednik Świętego Mikołaja

Christkindl, czyli dzieciątko Jezus, jest ważną postacią w austriackich obchodach Bożego Narodzenia. Według legendy, to właśnie Christkindl, a nie jak w Polsce – Święty Mikołaj bądź Gwiazdor, przynosi prezenty dla dzieci w nocy z 24 grudnia. W wielu miastach w Austrii odbywają się uroczyste parady z udziałem Christkindl, podczas których aniołek rozdaje słodkości i rozdaje prezenty dzieciom. Christkindl jest również obecny na wielu bożonarodzeniowych jarmarkach i imprezach. W wyglądzie Christkindl przypomina aniołka z rozpuszczonymi włosami, ubranego w białą szatę i skrzydła.

Wieńce adwentowe – symbol oczekiwania na Boże Narodzenie

Wieńce adwentowe są popularnym symbolem w austriackich obchodach Bożego Narodzenia. Są one ustawiane w domach i kościołach, a ich celem jest przypomnienie oczekiwania na narodziny Jezusa. Wieńce adwentowe składają się z kręgu z gałązek iglastych, ozdobionych światełkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. W środku wieńca umieszcza się cztery świeczki, które symbolizują cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Każdego tygodnia zapala się jedną z nich, co ma przypominać o bliżającym się święcie. Wieńce adwentowe są również często ozdabiane słodkościami i cukierkami, które dzieci mogą zjeść w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie.

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia w Austrii to czas radości i tradycji, kultywowanych od wielu lat. Jodel Chorzy to grupa ludzi, którzy podczas świąt chodzą od domu do domu śpiewając kolędy i pieśni. Bożonarodzeniowe drzewka, zwane “Christbaum”, są integralną częścią austriackich obchodów Bożego Narodzenia i dekorowane przez całą rodzinę. Bożonarodzeniowa kolacja jest ważnym elementem świątecznych obchodów, podczas której serwuje się tradycyjne potrawy takie jak carpaccio z łososia, zupa grzybowa i karp po bawarsku. Christkindl, czyli dzieciątko Jezus, jest popularną postacią w austriackich obchodach Bożego Narodzenia i rozdaje prezenty dla dzieci. Wieńce adwentowe są również ważnym symbolem oczekiwania na narodziny Jezusa i składają się z kręgu z gałązek iglastych ozdobionych światełkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. Wszystkie te zwyczaje i tradycje sprawiają, że Święta Bożego Narodzenia w Austrii są wyjątkowym i magicznym czasem.

Zwyczaje w Chinach – wprowadzenie do kultury narodu Środka
Zwyczaje afrykańskie — tradycje różnych plemion Etiopii.
Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Dodaj komentarz