Śląskie zwyczaje – co musimy o nich wiedzieć?

Śląskie zwyczaje – co musimy o nich wiedzieć?

Śląsk to jeden z najpiękniejszych regionów w całej Polsce. Świetne recenzje na jego temat są determinowane nie tylko przez liczne zabytki i nieźle rozwiniętą infrastrukturę, ale również przez charakterystyczne zwyczaje, które zachwycają wszystkich turystów oraz przyjezdnych. 

 

Jaki jest najpopularniejszy śląski zwyczaj? 

 

Śląskie zwyczaje to termin niezwykle rozległy, gdyż region ten słynie z olbrzymiej liczby zwyczajów oraz tradycji, które są kultywowane przez miejscową ludność. Pomimo że lista zalet Śląska jest niezwykle długa, to znakiem rozpoznawczym tego obszaru są przede wszystkim szeroko pojęte prace manualne. Do najpopularniejszych zaliczają się koronki szydełkowe. Są one powszechnie wykorzystywane nie tylko na Śląsku, jednak w tym miejscu cieszą się szczególnym uznaniem. Wykonywanie tego typu prac jest uznawane za jeden z głównych zwyczajów, które powinny być kultywowane przez wszystkich Ślązaków. Dzięki koronkom szydełkowym możliwe jest tworzenie pięknych ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku takich jak obrusy czy eleganckie serwety. Osoby mające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie są w stanie tworzyć prawdziwe arcydzieła i umieszczać piękne motywy na wszystkich tkaninach bez wyjątku. Dzięki pracy koronczarek możliwe jest stwarzanie pięknych i przytulnych wnętrz, które mają wyjątkowy i niepowtarzalny klimat Śląska. 

 

Charakterystyczny ubiór – typowy śląski zwyczaj

 

Koronki szydełkowe to jeden z podstawowych zwyczajów Ślązaków, ale w rzeczywistości region ten ma zdecydowanie więcej tradycji, które są popularne w całym kraju. Zaliczają się do nich chociażby charakterystyczne stroje ludowe. Pomimo że współcześnie wielu Ślązaków ubiera się standardowo, to spora grupa ludzi nie zapomina o przeszłości i nadal kultywuje tradycje, nosząc typowe ubrania, które wskazują na kulturę Ślązaków. Śląskie stroje cechują się przede wszystkim wyjątkowym wyglądem – dominują w nich intensywne barwy takie jak czerwień czy żółć. Śląskie stroje ludowe są oczywiście wewnętrznie zróżnicowane, co oznacza, że w zależności od wsi bądź miasta mogą zawierać pewne różnice, jednak w większości przypadków są one do siebie relatywnie podobne. 

 

Śląskie zwyczaje – walory kulinarne

 

Mówiąc o śląskich zwyczajach, nie wolno również zapomnieć o charakterystycznej kuchni. Pomimo że każdy region ma swoje mocne strony i potrawy, dzięki którym jest rozpoznawalny, to w aspektach gastronomicznych Śląsk nie ma w Polsce równych sobie. Kuchnia ta jest doceniana nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, przez co jest to jeden z głównych śląskich zwyczajów. Znakiem firmowym kuchni śląskiej jest oczywiście rolada z kluskami oraz modrą kapustą, jednak kulinarne zwyczaje na Śląsku są zdecydowanie bardziej złożone. Obligatoryjnym elementem każdego eleganckiego obiadu jest bowiem również cysterski żurek czy kawior żydowski. W śląskiej kuchni istotną rolę odgrywa również wodzionka, czyli zupa bazująca na czerstwym chlebie. 

 

Hołd dla górników, czyli jeden z głównych zwyczajów na Śląsku

 

Nie jest tajemnicą, że spora część Ślązaków znajduje zatrudnienie w górnictwie. Aby docenić trudy tego zawodu, śląskie społeczeństwo celebruje liczne święta górnicze, wśród których szczególnie ważna jest Barbórka. Podczas górniczych uroczystości Ślązacy nie tylko wspominają poległych górników, ale również świetnie się bawią przy akompaniamencie skocznej muzyki oraz pysznego jedzenia. Olbrzymie przywiązanie do tradycji i troska o propagowanie zwyczajów sprawia, że Śląsk każdego roku przyciąga rzesze turystów. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka Śląska i chcesz dowiedzieć się więcej o ciekawych tradycjach, to zerknij na stronę, której domeną są szeroko pojęte <a href”https://regionalia.pl”>zwyczaje</a>.

Magia ludowych pająków — jak je zrobić?
Skąd się wziął Tłusty Czwartek?
Dożynki — tradycja, która łączy pokolenia

Dodaj komentarz