Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Szwedzkie tradycje, uroczystości i rytuały odzwierciedlają kulturę kraju wikingów, rozwój społeczeństwa i jego dziedzictwo historyczne. Niektóre zwyczaje swiąteczne w Szwecji pozostały niezmienione przez wiele setek lat, inne zaś zmieniły swoje znaczenie. Przyjrzyjmy się poniżej ich charakterystycznym cechom.

Starożytność i współczesność

Większość tradycji Szwecji wywodzi się z pogaństwa. Niektórzy przybyli do kraju z innymi kulturami. Były one sprowadzane przez niemieckich kupców w ramach transakcji handlowych oraz przez kościół luterański. Z sezonem łowieckim i wędkarskim wiąże się wiele świąt.

Prawdziwe znaczenie dawnych tradycji zmieniło się z czasem. Szwedzi są dumni ze swojego kraju i jego historii, ale mylą się co do prawdziwego znaczenia dawnych świąt. Niektóre z nich są dalekie od ogólnie przyjętych europejskich.

Wiele tradycji i obrzędów związanych z kultem pogańskim nie ma wcześniejszego przesłania. Jednocześnie są one przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Dzień św. Łucji

Zwyczaj ten nie jest związany z obchodami Nowego Roku. Szwedzi i inni mieszkańcy krajów skandynawskich 13 grudnia czczą Świętą Łucję (Luciadagen).

W rodzinie rola ta przypada odpowiedniej do wieku córce. Dziewczyna musi obudzić się przed resztą domowników, założyć skromną białą sukienkę i zielony wianek. Zapalone świece są nieodzownym atrybutem.

Po obudzeniu reszty rodziny “Łucja” częstuje ich świeżą kawą i ciepłymi cynamonowymi bułeczkami.

Dekorowanie domu na Boże Narodzenie

Każda rodzina z pewnością starannie przygotowuje swój dom na nadejście świąt. Jest nawet na to specjalny czas — Adwent.

Rodzina wyrzuca wszystkie śmieci, które nagromadziły się w ciągu roku, robi gruntowne porządki i dekoruje pomieszczenia. Nie można sobie wyobrazić szwedzkiego domu też bez żywej jodły.

Wielkanoc

Dla większości Szwedów Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie wiosny. Przez ostatnie 14 dni przed Wielkanocą wierni poszczą.

W sam dzień zmartwychwstania Jezusa na ulicach widać dzieci. Mają na sobie odświętne stroje. Chodzą od drzwi do drzwi i życzą wesołego święta. Dzieci oczekują od dorosłych smakołyków — słodyczy, ciastek i marmolady.

Szwedzkie święta wielkanocne rozpoczynają się w Czysty Czwartek. Wielki Piątek jest oficjalnym świętem i nawet sklepy są zamknięte.

W sobotę Szwedzi malują gotowane jajka i przygotowują ucztę. W niedzielę we wszystkich kościołach odbywają się nabożeństwa.

Urodziny króla

Jednym z najważniejszych świąt w kraju są urodziny króla. Każde szwedzkie miasto i miasteczko organizuje huczne obchody — jarmarki, huczne uroczystości i spektakularne imprezy.

W stolicy król osobiście przyjmuje życzenia i prezenty. Karol XIV Gustaw dzierży rekord najdłuższego panowania — zasiada na tronie przez 47 lat.

Dzień Narodowy

Co roku 6 czerwca wszyscy mieszkańcy Szwecji zakładają swoje narodowe stroje i udają się na centralny plac swojego miasta. Obchodzą Narodowy Dzień Kraju.

Wiele rodzin wybiera się po południu na piknik. Popołudnie spędzają na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół i krewnych. 

Midsommar

Midsommar to po szwedzku przesilenie letnie. Jest to najstarsza tradycja kraju, sięgająca czasów, gdy ludzie oddawali cześć bogom. W Midsommar jest zwyczaj zbierania się w dużych grupach na wsi i urządzania uczty.

Centralną postacią święta jest zielony filar ozdobiony liśćmi i kwiatami. Wierzono, że w ten sposób można złożyć prośbę do bogów o dobro na nadchodzący rok.

Halloween

Tradycja obchodzenia 31 października pochodzi z Wielkiej Brytanii. Halloween to najmłodsze święto Szwecji.

W tym dniu dzieci przebierają się za różne postacie z bajek, biegają do sąsiadów i oferują im “cukierek albo psikus”. Dorośli dekorują domy i tereny oraz urządzają huczne zabawy.

Święto Zmarłych

Święto Zmarłych, czyli Dzień Pamięci, to jedna z sobót w listopadzie. Szwedzi zapalają świeczki i odwiedzają cmentarze. W tym dniu oddają hołd swoim zmarłym bliskim.

W kraju jest wiele ciekawych świąt i obrzędów. Szwedzkie tradycje niosą ze sobą poczucie historii i duchowego dziedzictwa narodu.

Zwyczaje w Chinach – wprowadzenie do kultury narodu Środka
Zwyczaje afrykańskie — tradycje różnych plemion Etiopii.
Najpopularniejsze wiosenne zwyczaje – które praktykowane są do dziś?

Dodaj komentarz