Jakiego jedzenia regionalnego skosztować w Pradze?

Jakiego jedzenia regionalnego skosztować w Pradze?

Jakiego jedzenia regionalnego skosztować w Pradze?

Praga to przepiękna stolica europejska, zachwycająca architekturą, kulturą oraz klimatem. Podczas podróży nie należy zapomnieć o kosztowaniu  kuchni regionalnej, która potrafi podkreślić atmosferę danego miejsca. Kuchnia czeska, pomimo że nie należy do lekkostrawnych, ma do zaoferowania wiele wspaniałych potraw. Czego w takim razie skosztować w Pradze? 

Smažený sýr, czyli smażony ser

Smażony ser jest często spotykaną przekąską zarówno w Czechach jak i na Słowacji. Można go zakupić zarówno na stoiskach, jak i w restauracjach, w towarzystwie frytek, sałatek, sosu tatarskiego, a czasem chleba. Ser jest krojony w szerokie paski, obtaczany w panierce i smażony. Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami sera są:

  • edam,
  • gouda,
  • hermelin,
  • ser niebieski.

Przekąska ta jest chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku.

Gulasz z knedlikiem, czyli czeski klasyk

Gulasz z knedlikiem to klasyczne danie kuchni czeskiej. Gulasz może być wołowy lub wieprzowy. W każdej wersji jest on doprawiony dużą ilością papryki i czosnku. Gęsty gulasz podawany jest w towarzystwie knedlików, czyli mięciutkich “bułeczek” zrobionych z mąki pszennej (houskove knedlíky) lub gotowanych ziemniaków (bramborové knedlíky). Knedliki są gotowane na parze i krojone w plastry, a następnie podawane do różnych podawane do dań mięsnych m.in. do gulaszu.

Czeskie zupy

Będąc w Pradze koniecznie trzeba skosztować choćby jedną z czeskich zup. Jedną z popularniejszych jest kulajda, która jest gotowana na  bazie kwaśnej śmietany, tłuczonych ziemniaków, koperku i grzybów. Doprawiana jest octem i często podawana z jajkiem w koszulce. Ma charakterystyczny smak z kwaśnym akcentem. Królową czeskich zup jest rosół, czyli vývar, który może być wołowy lub drobiowy. Jeżeli w menu zauważysz nazwę játrové knedlíčky, to wiedz że dostaniesz rosół z dodatkiem wątróbki i mięsnych kndelików. Nie można również zapominać o czeskiej klasyce, czyli zupie gulaszowej, którą można znaleźć w czeskim menu pod nazwą gulašóvá polévka. Inną popularną zupą jest zupa czosnkowa, czyli česneková polévka. Można powiedzieć, że jest to mocno czosnkowy rosół, z dodatkami sera, szynki, a nawet ziemniaków, czy chleba osmażonego w tłuszczu.

Bramboráky, czyli czeskie placki ziemniaczane

Bramboráky to mocno doprawione placki ziemniaczane. Do ich przygotowywania używa się: ziemniaków, jajek, pieprzu, majeranku, mleka, czosnku, mąki, oliwy z oliwek oraz soli. Smakują one wyśmienicie z czeskim piwem.

Svícková, czyli kolejny mięsny posiłek

Svícková, to kolejny posiłek dla mięsnych smakoszy. Danie to jest przygotowane z polędwicy wołowej i podawane z tradycyjnym sosem warzywno-śmietankowym oraz przyprawiane zielem angielskim, liściem laurowym, tymiankiem oraz pieprzem. Danie serwuje się również z sosem żurawinowym i knedlikami.

Słodki tradelník

Mówiąc o praskim jedzeniu grzechem byłoby pominięcie pysznego tradelníka. Jest to słodki deser, który możesz z łatwością kupić na stoiskach ulicznych. Tradelník to słodkie ciasto w kształcie komina. Psypywane jest ono cukrem, orzechami włoskimi i karmelem i wypiekane w specjalnym piecu, a następnie serwowane na ciepło.

Czeskie piwo

Czechy słyną z pysznego piwa, które jest doceniane na całym świecie, dlatego mówiąc o kuchni regionalnej nie należy o nim zapominać. Czesi opanowali sztukę warzenia piwa do perfekcji, a pierwsze udokumentowane zmianki o tym znakomitym napoju pochodzą z 993 roku. W Pradze napotkasz mnóstwo rodzajów piwa pochodzących z przeróżnych browarów. Jeżeli chcesz napić się piwa klasztornego, warto wybrać się do browaru Strahov, przy klasztorze Strahov Garden. Innymi browarami wartymi odwiedzenia są: browar Staropramen i browar Novoměstski.

 

 

 

Smaczna, zdrowa i aromatyczna kuchnia podlaska
Polskie produkty regionalne i tradycyjne chronione w Polsce
Tradycyjne dania kuchni małopolskiej

Dodaj komentarz