Zwyczaje afrykańskie — fascynujące obyczaje budzące skrajne emocje

Zwyczaje afrykańskie — fascynujące obyczaje budzące skrajne emocje

Zwyczaje afrykańskie — fascynujące obyczaje budzące skrajne emocje

Rdzenni mieszkańcy Afryki cechują się niezwykłymi obyczajami, które w obywatelach Europy mogą wzbudzać skrajne emocje. Dla wielu ludzi zwyczaje afrykańskie są wstrząsające i niemoralne, dla rdzennych mieszkańców Afryki — są one naturalne i podyktowane przez ich kulturę. Szczególnie są one widoczne w plemionach, które nigdy nie próbowały nawiązać kontaktu z resztą świata ani wdrożyć się w cywilizowany świat. 

Muzyka i taniec w afrykańskich plemionach

Za pomocą śpiewu w wielu plemionach afrykańskich przekazywane są historie oraz legendy. Są to pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie, każdy jego członek musi znać tradycyjne pieśni oraz musi improwizować przy opowiadaniu bieżących wydarzeń. W Afryce Zachodniej jest za to odpowiedzialna osoba nazywana Griotem, uznawanym za strażnika historii. Muzyka towarzyszy plemieńcom również podczas najważniejszych obrzędów — narodzinom, rytuałów przejścia, małżeństwom, a nawet przy polowaniu oraz działalności politycznej. Rdzenni mieszkańcy Afryki żyją w przekonaniu, że muzyka odgania złe duchy i pozwala oddać cześć tym dobrym, jak i również umarłym oraz przodkom. 

Integralną częścią kultury jest taniec, który jest jednocześnie formą komunikacji oraz uwolnienia emocji. Najczęściej tańcom towarzyszą również kostiumy, rekwizyty oraz malowanie ciała i zakładanie maski. Jest grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach takich, jak: 

  • Djembe — bęben stworzony z naciągniętej bydlęcej lub koziej skóry, która trzyma się na drewnie przy pomocy liny
  • Udu — instrument perkusyjny wykorzystywany przez plemiona nigeryjskie, należący do aerofonów oraz idiofonów
  • N’goni — instrument strunowy szarpany, rodzaj lutni lub harfo-lutni
  • Balafon — instrument perkusyjny, w którym wysuszone owoce tykwy służą jako pudła rezonansowe

Różnice w zwyczajach w plemionach afrykańskich

Afrykańskie plemiona, pomimo jednej nazwy, mogą mieć diametralnie różne zwyczaje. Stanowią one element kultury oraz tradycji, każdy z nich posiada swoje święta i obrzędy. W plemieniu San rytuałem przejścia chłopca w wiek dorosły jest zabicie przez niego swojej pierwszej dużej antylopy. Dziewczynki są izolowane w okresie dojrzewania — podczas swojej pierwszej miesiączki, zamykane są one w swojej chacie. Kobiety mają za zadanie odprawiać rytualny taniec, który sprawia, że dorastająca dziewczynka będzie piękna, wolna od głodu oraz pragnienia. W wielu plemionach jest obecne rytualne obrzezanie chłopców, a nawet czasami i dziewczynek. Dziewczyna w okresie dorastania ma najczęściej plecione włosy z przodu, by uchronić ją przed zalotami mężczyzn, zaś kobiety po osiągnięciu dojrzałości i gotowe do wyjścia za mąż mają włosy wiązane sznurkiem z palmy makalani, zaczesane do tyłu. 

Wierzenia ludzi z Afryki

Afrykańskie plemiona wierzą najczęściej w magię, zło i tradycyjne praktyki, które mają chronić przed złymi duchami, głodem i chorobami. W rdzennych plemionach jest najczęściej obecna hierarchia. Każde z nich posiada swojego wodza, co jest najwyższym możliwym stanowiskiem. Często wódz pełni również rolę króla. Najczęściej każde plemię wierzy w jednego, potężnego boga, który jest odpowiedzialny za wszystko, co wydarza się w plemieniu oraz środowisku. Lud Masajów wierzy, że krowa jest świętym stworzeniem boskim, a jej krew daje pijącemu siłę oraz moc. Plemię Tuaregow jest jedno z wyjątkowych — jest to plemię matriarchalne, w którym władze sprawują kobiety, same wybierają sobie mężów oraz dziedziczyły majątki. Mężczyźni za to chodzą z zasłoniętą twarzą, co ma chronić ich przed złymi siłami dostającymi się przez usta. 

Zwyczaje w Chinach – wprowadzenie do kultury narodu Środka
Zwyczaje afrykańskie — tradycje różnych plemion Etiopii.
Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Dodaj komentarz