Wybierając żywność coraz częściej kierujemy się jej jakością. Cenimy tradycyjne produkty wytwarzane według starożytnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, o niepowtarzalnym smaku i aromacie. W wielu miejscach otwierają się sklepy oferujące szeroką gamę produktów regionalnych i tradycyjnych. Jak odróżnić takie produkty?
Wyroby piekarnicze i cukiernicze
Obwarzanek krakowski ma kształt pierścienia o średnicy 12-17 cm i grubości 2-4 cm. Waży od 80 do 120 gramów i ma kolor od jasnozłotego do jasnobrązowego. Jego skórka jest błyszcząca, lekko twarda, chrupiąca, o gładkiej lub lekko szorstkiej powierzchni z widocznymi splotami. Miąższ obwarzanka jest miękki i jasny. Obwarzanki są formowane ręcznie, dzięki czemu każdy ma nieco inny kształt. Uformowane obwarzanki to obwarzanki (czyli zanurzone we wrzącej wodzie), posypane makiem, solą, sezamem lub inną posypką i upieczone. Są pyszne zaraz po schłodzeniu. Po kilku godzinach tracą swoją chrupkość.
Andruty kaliskie to cienkie płaty ciasta wypiekane w specjalnych kwadratowych lub okrągłych foremkach. Nazywa się je „żelazem”. Słowo wafel prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa „anblat”, które jest jedną z odmian wafla. Wafle znane są od XVIII wieku. W tamtych czasach podawano je jako deser. Wafle są produkowane w ten sam sposób od dziesięcioleci. Produkowane są według tej samej receptury i technologii. Urządzenia do pieczenia nazywane są „żelazkami”. Są podgrzewane do określonej temperatury. Odbywa się to za pomocą gazu ziemnego lub energii elektrycznej. Chociaż mają wiele wspólnych cech, każdy wafel jest inny.
Kołocz śląski. Spód to puszyste ciasto drożdżowe, w środku mak, ser lub inna substancja, posypane wierzchem. Kołocz wypieka kolczyki 8-10 dkg na dużych prostokątnych blachach 40×60 cm lub na tzw. blaszkach małych. Kołocze upieczone na blasze kroimy w kwadratowe placki. W przekroju ciasto jest prostokątne. Kołocze są złotobrązowe z zewnątrz i posypane cukrem pudrem. Środek ciasta może stanowić ciemnobrązowy blok makowy z dodatkami, biały brązowy blok serowy z dodatkami lub inny kolor w zależności od użytego nadzienia.
Warzywa i owoce
Fasola korczyńska. Ziarna tej fasoli są szczególnie duże: w stu gramach znajduje się do dziewięćdziesięciu ziaren. Mają kształt nerki ze spłaszczonymi bokami i są pokryte bardzo cienką białą skórką. Między innymi dlatego są tak pyszne, delikatne i pozbawione goryczki. Nic dziwnego, że fasola korczyńska zasłynęła nie tylko na rynku polskim, ale także za granicą, stając się rzadkością i pożądanym przedmiotem. Dietetycy chwalą go za niezwykłe korzyści zdrowotne: zwiększa zawartość białka, soli mineralnych (zwłaszcza fosforu i wapnia) oraz witamin z grupy B.
Śliwki szydłowskie z gminy Szydłów to owoce z pestką lub bez, które poddawane są jednoczesnemu procesowi suszenia i wędzenia dymem i gorącym powietrzem. Do produkcji śliwek szydłowskich wykorzystywane są wyłącznie dojrzałe, zdrowe śliwki domowe różnych odmian. Śliwka szydłowska charakteryzuje się jednorodnym, elastycznym miąższem o bardzo mocnym, charakterystycznym dymiącym smaku i zapachu. Jego skórka powinna być mocno pomarszczona, ale błyszcząca.
Kuchnia polska słynie ze wspaniałych smaków i inspiracji naturą. Mamy też to szczęście, że niemal w każdym zakątku naszego kraju można znaleźć wiele unikalnych produktów, które mogą posłużyć jako baza lub uzupełnienie do stworzenia oryginalnych potraw. Warto zwrócić uwagę na produkty regionalne wytwarzane według tradycyjnych receptur, bo dzięki nim nasze dania nabiorą charakteru i niepowtarzalności. Czasami kilka składników może stworzyć wyjątkowe danie.