Każdy kraj może poszczycić się tradycyjnymi regionalnymi produktami, które z łatwością kojarzone są z konkretnym regionem. Nie inaczej jest w przypadku Polski, słynącej z wyjątkowych certyfikowanych produktów, które można nabyć jedynie na określonych obszarach kraju. Polskie produkty regionalne wytwarzane są z największą starannością i z zachowaniem tradycyjnych receptur, co przekłada się na ich bezbłędny smak i aromat, niemalże niemożliwy do podrobienia. Jakie więc tradycyjne produkty regionalne wyróżniają Polskę?
Jak rozpoznać tradycyjne polskie produkty regionalne?
Wśród Polaków nie ma osoby, która bez większego namysłu nie wskazałaby chociaż kilku przykładów produktów kojarzących się z Polską. Produkty tradycyjne oprócz tego, że wyróżniają się wysokimi walorami smakowymi, by zostały uznane za oryginalne, muszą spełniać szereg norm, co dodatkowo zostaje potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.
Wiele z regionalnych produktów posiada chronioną nazwę pochodzenia. Certyfikat ten posiadają produkty, które są charakterystyczne dla danego regionu i do ich produkcji wykorzystuje się jedynie składniki występujące na danym obszarze. Najlepszym przykładem jest oscypek, czyli ser z mleka owczego, oryginalnie produkowany w okolicach Podhala. Oscypkiem może być zatem nazywany jedynie ser, który produkowany jest w górach. Błędem jest więc nazywaniem oscypkiem sera, który smakiem i kształtem jedynie przypomina oryginalny produkt.
Innym ważnym oznaczeniem jest to, które chroni pochodzenie geograficzne produktu. Oznacza to, że przynajmniej jeden etap produkcji musi odbywać się na określonym terenie. Mowa na przykład o rogalu świętomarcińskim, z którym utożsamiana jest wielkopolska, a dokładniej Poznań. Wybierając produkt oznaczony danym certyfikatem, można mieć pewność, że wyrób jest oryginalny i przy jego produkcji zachowane są najwyższe standardy.
Najpopularniejsze regionalne wyroby piekarnicze
Wśród tradycyjnych regionalnych produktów cukierniczych najpopularniejszym jest wspomniany wcześniej rogal Świętomarciński. Tradycja wypiekania rogali z okazji obchodów ulicy Świętego Marcina w Poznaniu, wypadającego 11 listopada, trwa od 1860 roku. Rogale wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, a ich nadzienie składa się z białego maku i dużej ilości bakalii.
Warto wspomnieć także o tradycyjnych obwarzankach krakowskich, czyli wytwarzanych z wytrawnego ciasta parzonego charakterystycznych niedużych bułeczkach. Obwarzanki mogą być produkowane w powiecie krakowskim i wielickim, co powoduje, że są produktem o chronionym oznaczeniu geograficznym.
Innym przykładem produktu regionalnego jest cebularz lubelski. Cebularz to pszenny placek wywodzący się z kuchni żydowskiej, na którego wierzchu znajduje się pokrojona w kosteczkę cebula i mak. Na liście produktów regionalnych cebularz lubelski widnieje od 2007 roku.
Polskie regionalne sery, wędliny i miody
Zaraz po oscypku najpopularniejszym tradycyjnym serem regionalnym jest bryndza podhalańska. Produkowana jest z mleka owczego wyłącznie na Podhalu od maja do września. Innym charakterystycznym dla Polski serem regionalnym jest Wielkopolski ser smażony, czyli krowi twaróg smażony na maśle. Najczęściej występuje naturalny lub w towarzystwie kminku.
Pośród wyrobów mięsnych na uwagę zasługuje tradycyjna kiełbasa myśliwska, która jest charakterystyczna dla województwa lubuskiego. Można w niej wyczuć dużą ilość czosnku oraz jałowca. Z kolei ze Śląskiem utożsamiane są krupnioki śląskie, czyli mięso wieprzowe z dodatkiem podrobów, krwi oraz kaszy.
Wśród produktów regionalnych występują także doskonałe miody, które stanowią świetny dodatek do deserów, herbat czy zdrowych śniadań. Mowa chociażby o podkarpackim miodzie spadziowym, miodzie wrzosowym z Borów Dolnośląskich czy miodzie drahimskim. Nie można zapominać także o tradycyjnych miodach pitnych, różniących się między sobą zawartością alkoholu i okresem leżakowania.
Należy pamiętać także o rozpoznawczych dla Polski owocach i warzywach, na przykład jabłkach grójeckich czy łąckich, susce sechlońskiej, śliwce szydłowskiej czy fasoli korczyńskiej.