Masła, miody i dżemy – poznajcie zdrowe smarowidła do chleba!

Masła, miody i dżemy – poznajcie zdrowe smarowidła do chleba!

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Z tego względu w wielu sklepach można znaleźć produkty regionalne i naturalne, które są produkowane na bazie ekologicznych składników. Sklepy ekologiczne cieszą się dużą popularnością, a wybór produktów jest bardzo szeroki. Na śniadanie, do pracy czy na kolację przydadzą się zdrowe smarowidła, takie jak dżemy, miody i masła. Jakie mają właściwości?

Masła — rodzaje i właściwości

Masło jest wytwarzane ze śmietany, która pochodzi głównie od krowy. Czasami stosuje się również mleko kozie lub owcze. Masło jest nie tylko chętnie smarowane na chlebie, ale również używane do gotowania lub pieczenia różnych potraw. Masło może być wytwarzane ze słodkiej śmietany. Ma ono wówczas smak łagodny i kremowy. W przeciwieństwie do masła kwaśnego, w procesie produkcji nie wykorzystuje się bakterii kwasu mlekowego. Do produkcji kwaśnego masła surowego stosuje się kwaśne mleko, śmietanę lub śmietanę serwatkową. Można także wybrać masło solone, do którego dodaje się różne rodzaje soli, dzięki czemu zachowuje swój typowy smak. W tym celu często stosuje się grubą lub drobną sól morską. Oprócz tłuszczu mlecznego i wody, masło zawiera inne składniki, takie jak cukier mleczny, białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i minerały, które są ważne dla zbilansowanej diety. Ze względu na korzystny skład kwasów tłuszczowych nawet osoby z wrażliwym żołądkiem mogą łatwo trawić masło. Masło korzystnie wpływa na zdrowie, a szczególnie na pracę serca. Oczywiście należy pamiętać, aby spożywać je w odpowiednich dziennych dawkach, gdyż jest kaloryczne.

Miody — rodzaje i właściwości

Nie tylko pyszne masło nadaje się do smarowania chleba. Łasuchy z pewnością wybiorą naturalne miody, które są nie tylko słodkie, ale także aromatyczne. Każdy wie, że miód produkują pszczoły. Są one aktywne już w kwietniu, gdy zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny. Rodzaj miodu zależny jest przede wszystkim od pszczelarza, który umieszcza ule w konkretnych miejscach. Jako pierwszy w sezonie zazwyczaj powstaje miód rzepakowy. Następnie powstają inne rodzaje miodu zależne od pory roku i kwitnienia roślin.

Miody mają także różne barwy. Miód kwiatowy, który jest zazwyczaj jasny, ma zwykle łagodniejszy smak, podczas gdy ciemny miód ma pikantne aromaty. Jednym z popularniejszych miodów jest miód wielokwiatowy, który doskonale nadaje się jako naturalny produkt do walki z alergiami czy schorzeniami serca. Miód akacjowy ma barwę dość jasną i jest jednym ze słodszych specjałów. Chętnie jest spożywany przez dzieci. To produkt, który działa przeciwbakteryjnie i pomaga w stanach zapalnych gardła lub przeziębieniach. Miód akacjowy hamuje też procesy miażdżycowe. Nieco bardziej charakterystyczny smak ma miód gryczany, który powinien być spożywany przez osoby z niedoborami żelaza i magnezu. Świetnie działa w przypadkach anemii oraz u osób, które są zagrożone zawałem lub udarem.

Dżemy — rodzaje i właściwości

Do jedzenia dżemów nie trzeba chyba nikogo namawiać. W zależności od użytych owoców można uzyskać ciekawe smaki i aromaty. Zdrowe i naturalne dżemy są produkowane bez dodatków sztucznych składników, konserwantów czy aromatów. W składzie można znaleźć owoce i pektyny, a niekiedy dodatkowe naturalne substancje słodzące. Dżemy zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych. W dżemie truskawkowym można znaleźć mnóstwo witaminy A, E i witaminy z grupy B. Dżem wiśniowy ma zazwyczaj nieco bardziej kwaśny smak i zawiera kwas foliowy i magnez. Dżem śliwkowy, czyli powidła zawierają potas i magnez. Smarując chleb powidłami, można kontrolować ciśnienie krwi i stabilizować układ nerwowy.

Smaczna, zdrowa i aromatyczna kuchnia podlaska
Polskie produkty regionalne i tradycyjne chronione w Polsce
Tradycyjne dania kuchni małopolskiej

Dodaj komentarz