Jakie są najbardziej tradycyjne dania w Polsce?

Jakie są najbardziej tradycyjne dania w Polsce?

Warto wiedzieć, że kuchnia polska uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Jakich tradycyjnych dań powinien skosztować każdy Polak? W jaki sposób powinny zostać przyrządzone?

Kotlet mielony

Kotlet mielony jest niezwykle popularnym daniem mięsnym. W zdecydowanej większości przypadków przyrządzany jest z mięsa wieprzowego lub wołowego. Przeważnie towarzyszą mu na talerzu ziemniaki i surówki w postaci koszonej kapusty czy mizerii. Świetnym rozwiązaniem są także zasmażane tarte buraczki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kotlet mielony spopularyzował się w okresie PRL. Należy również zaznaczyć, że praktycznie w każdej XIX wiecznej książce kucharskiej znajduje się przepis na siekane kotlety wieprzowe, cielęce czy wołowe. Godny uwagi jest fakt, że w pierwszej polskiej książce kucharskiej z XVII w. można było zapoznać się z przepisem na “figatelle”. W najprostszym możliwym ujęciu był to rodzaj klopsów z drobno siekanych mięs.

Paprykarz cielęcy

Paprykarz cielęcy jest to kolejne tradycyjne jedzenie w polscePotrawa zadomowiła się w kuchni polskiej dzięki węgierskim wpływom. W pierwszej kolejności należy pokroić mięso cielęce w kostkę i podsmażyć. Następnym etapem jest duszenie z czosnkiem i papryką w proszku. Na końcu wystarczy zaprawić śmietaną. Wspomniana śmietana według różnych znawców wyróżniała omawiany paprykarz od gulaszu. Ponadto autorka znanej książki “Jak gotować”, czyli Maria Disslowa rekomendowała, by paprykarz był podawany z kluskami kładzionymi. Można będzie mieć całkowitą pewność, że podane w ten sposób danie będzie wyśmienicie smakowało. Paprykarz można oczywiście połączyć z ziemniakami. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć, że obowiązkowym dodatkiem powinien być ogórek kiszony. 

Zrazy

Zrazy można przyrządzić na dwa sposoby. W najprostszym możliwym ujęciu zrazy zawijane są to odpowiednio zwinięte i wypełnione farszem plastry mięsa. Z kolei zrazy bite są to niezawijane plastry mięsa, które muszą być duszone w sosie grzybowym lub z cebulą. Warto wiedzieć, że danie wywodzi się z kuchni litewskiej. Potrawa kojarzona jest z kuchnią szlachecką. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w każdej książce kucharskiej z XIX wieku znajduje się przynajmniej kilkanaście przepisów na zrazy. Jak wiadomo, zrazy do dzisiaj podawane są z kaszą jęczmienną lub gryczaną. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniana narodowa potrawa została uwzględniona w narodowej epopei Adama Mickiewicza – Pan Tadeusz”. Można zaobserwować, że danie podawane jest w restauracjach, które specjalizują się przede wszystkim w tradycyjnej kuchni polskiej. Osobom, które chciałyby dowiedzieć się zdecydowanie więcej na temat zrazów, rekomendowane jest odwiedzenie strony: regionalia.pl.

Befsztyk po tatarsku

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że befsztyk po tatarsku przywędrował do Polski pod wpływem rozwoju kuchni francuskiej. Należy mieć świadomość, że świeżutki befsztyk tatarski znajdował się na karcie dań przeciętnych polskich restauracji z okresu międzywojennego. Rekomendowany był osobom “niedokrwiennym” i cierpiącym na brak apetytu. Warto zamawiać tatara w restauracjach przywiązujących ogromną wagę do świeżości, a także jakości zarówno mięsa, jak i jajek. 

Gulasz wieprzowy

Danie zakorzeniło się w codziennej, polskiej kuchni już w drugiej połowie XX wieku. Godny uwagi jest fakt, że omawiany gulasz ma bardzo mało wspólnego ze znanym węgierskim daniem narodowym. Niesłusznie jest uznawany za synonim niewyszukanej i taniej kuchni. Przeważnie podawany jest w niedrogich jadłodajniach i stołówkach. Przyrządzenie potrawy polega na pokrojeniu wieprzowiny w kawałki, a następnie duszeniu w sosie własnym z dodatkiem np. ziela angielskiego. Gulasz można podać z ziemniakami. 

Smaczna, zdrowa i aromatyczna kuchnia podlaska
Polskie produkty regionalne i tradycyjne chronione w Polsce
Tradycyjne dania kuchni małopolskiej

Dodaj komentarz