Ciekawe zwyczaje w Indiach

Ciekawe zwyczaje w Indiach

Co warto wiedzieć o zwyczajach w Indiach

         Indie to kraj, posiadający bardzo barwną historię. Aktualnie ponad 80% społeczeństwa to hindusi – wierzący w jednego boga, objawiającego się w wielu osobach. Koszty życia w Indii są małe, aczkolwiek turyści tam są traktowani jako skarbonki wypełnione pieniędzmi, Hindusi UWIELBIAJĄ się targować! Indianie to gościnny i otwarty naród, często zapraszają nowo poznanych ludzi – turystów na świętowanie różnych, ważnych dla nich wydarzeń. Zwyczaje jedzeniowe w Indiach – zazwyczaj na środku stołu stoi duża miska z ryżem, a wokół niej mnóstwo kolorowych, mniejszych miseczek z dodatkami, najpierw na talerz nakłada się sam ryż – później dodatki. Po jedzenie sięga się prawą ręką, ponieważ Hindusi uważają lewą rękę jako nieczystą, przeznaczoną do celów higienicznych. Indianie cenią sobie głośne pochwały, miłe komentarze na temat jedzenia dla kucharki, jak i całego wydarzenia dla gospodarzy. Co ciekawe, zwyczaj “prawej ręki” nie dotyczy tylko jedzenia, podawanie pieniędzy, gratulowanie komuś, czy wskazywanie czegoś również wykonuje się prawą ręką.

 

Na co zwrócić uwagę w Indiach

         Nie wolno fotografować wnętrza świątyń bez wyraźnej zgody, do niektórych świątyń również nie można wnosić nic pochodzenia zwierzęcego (torebek czy innych dodatków). Hindusi pozdrawiają się złożonymi dłońmi i słowami “Namaste”, to bardzo bezpieczna forma powitania się. Warto pamiętać, że Indie nie należą do najbezpieczniejszych krajów i po zmroku nie chodzić w ciemnych uliczkach, należy też zachować czujność, bo kieszonkowcy grasują niemal wszędzie. Kwestia ubioru w Indiach również jest ważna, pokazanie nóg przez kobietę uważa się za nieskromne, Hinduski zawsze zakrywają nogi i ramiona, nie noszą głębokich dekoltów, dlatego ze względu na swój komfort i bezpieczeństwo, przy podróży do Indii lepiej postawmy na spodnie i niezbyt wyzywające bluzki. By podróżować po Indiach, najtańszy sposób to transport publiczny. Bardzo ciekawe są tam podróże pociągami, popularne są ich bardzo długie trasy, trwające nawet po kilka dni. 

 

Najpopularniejsze zwyczaje panujące w Indiach

  • Tradycyjne indyjskie śluby – motywem ich są słodycze, pieniądze i jajka, które symbolizują słodkie życie, dobrobyt i płodność. Zwyczajowe rytułały odpędzające złe duchy również mają swoje miejsce. Panna młoda ubrana jest w różowe i czerwone sari oraz jak największą ilość biżuterii, barwienie henną również jest mile widziane. Po ślubie ojciec pana młodego posypuje nowożeńców płatkami kwiatów, następnie obchodząc wokół nich 3 razy, trzymając kokos nad ich głowami.
  • Kropka na czole“Bindi” umieszczana nieco powyżej brwi, na czołach kobiet. Kiedyś kobiety zamężne nosiły kolor czerwony i ten symbol był przeznaczony tylko dla Hindusek, aktualnie zaczęło być to modne nawet dla chrześcijanek. Dziś kolor zależny jest od koloru ubrania kobiety i nie posiada już takiego znaczenia jak w przeszłości.
  • Higiena u Hindusów – tutaj ciekawe jest to, że Hindusi przywiązują ogromną uwagę do czystości i higieny osobistej i domowej, jednak nie przywiązują jej do przestrzeni publicznej. Pierwszym krokiem po wstaniu dla Hindusów jest defekacja. Na wiejskich terenach, gdzie nie ma łazienek, Indianie udają się tam ze statkiem pełnym wody w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców wsi. Dokładnie myją się wodą, używając do tego lewej ręki, kolejny krok to umycie zębów, następnie osoba przystępuje do kąpieli, ten akt znany jest jako snan i uważany za rytułał oczyszczający, podczas którego recytuje się święte teksty.
  • Nowy Rok – obyczaj świętowania Nowego Roku nie jest w Indiach zakorzeniony, w indyjskiej tradycji nowy rok rozpoczyna się w okresie święta Diwali, czyli w marcu lub kwietniu i jego nadejście jest związane z nadchodzącą wiosną.
  • Boże Narodzenie – symboliką hinduskiego Bożego Narodzenia jest Papai Noel, dzieci składają życzenia i czekają na prezenty, jednak do tego zwyczajnego symbolu są dodawane te bardziej typowe dla Hindusów, np. wieczorem 24 grudnia składa się hołd dla boginii fortuny – Lakshmi. Dobrze jest im znane bóstwo Ganesha z głową słonia, uważane za urok dobrobytu i szczęścia. Prezenty mają symbolikę obfitości i pozytywnej energii, każdy daje i otrzymuje chociaż jeden prezent. 25 grudnia tradycją jest chleb z suszonymi owocami.

       

Zwyczaje w Chinach – wprowadzenie do kultury narodu Środka
Zwyczaje afrykańskie — tradycje różnych plemion Etiopii.
Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Dodaj komentarz