Cechy i historia tradycyjnego polskiego obiadu

Cechy i historia tradycyjnego polskiego obiadu

Cechy tradycyjnego polskiego obiadu

                     Nasza polska kuchnia o dziwo jest stosunkowo ciężka, ze względu na dużą ilość mącznych dań. Rzadko spotykana w tradycjach innych krajów w polskiej kuchni jest duża ilość różnego rodzaju zup. Nasz tradycyjny polski obiad charakteryzuje się takimi składnikami jak owoce runa leśnego, mięso, nabiał, warzywa czy ryby oraz aromatyczne przyprawy. Polska kuchnia posiada wiele wielbicieli również u osób z zagranicy. W Polsce obiad uznaje się jako najważniejsze danie, musi być to najbardziej obfity i smaczny posiłek spożywany w dniu.  Charakteryzują go prostota i smakowitość ale również często czasochłonność. Najczęściej spożywany jest między godziną 12 a 16. Typowymi składnikami dla polskiej kuchni są: 

-zboża i runo leśne – kasze, pieczywa, potrawy mączne, grzyby, owoce, orzechy, zioła,

-produkty pochodzenia zwierzęcego – drób, wieprzowina, dziczyzna, ryby słodkowodne, jajka, podroby, krew,

-warzywa i owoce – buraki, kapusta, ogórki, szczaw, botwinka, mniszek pospolity, pokrzywy, rośliny strączkowe, kalarepa, rzepa, śliwki, jabłka, owoce leśne, gruszki, wiśnie,

-nabiał – jogurty, śmietana, zsiadłe mleko, twaróg, sery, 

-tłuszcze – masło, smalec, skwarki, oleje.

Z czego składa się tradycyjny polski obiad

         Tradycyjny polski obiad składa się zwykle z dwóch lub trzech dań, zupa, wysoce zróżnicowana pod względem sezonu i regionu oraz danie główne, które opiera się na bazie mąki i ziemniaków, obok których dominują potrawy mięsne, często również deser jako trzecie danie. Jako jego charakterystyczne smaki wyróżnia się – słony, słodki, lekko kiszony, lekko ostry, korzenny, ziołowy, kwaskowaty. Redukcję tłuszczów i ożywienie smaków tłustych potraw otrzymuje się w kuchni polskiej przez dodatek kwaśnej śmietany, kwaskowatych owoców lub warzyw kiszonych czy przypraw umiarkowanie ostrych. 

  • Polska zupa – charakteryzuje się sytością i dużą ilością odżywczych składników, wiele warzyw (kapusta, ogórki, marchew, ziemniaki, pomidory, pietruszka, seler itp.) aczkolwiek często wykorzystuje się też kaszę, makaron czy kiełbasę. Najpopularniejszymi zupami, które zapewne każdy Polak zna i często spożywa to rosół, zupa ogórkowa, jarzynowa, pomidorowa, krupnik, chłodnik, barszcz czerwony, żurek, czy kapuśniak. 
  • Danie główne – jest jeszcze bardziej syte niż zupa, powinno zawierać dużo białka i węglowodanów. Tutaj ważne jest mięso – kotlety schabowe, mielone, gulasz. Do najpopularniejszych polskich potraw zalicza się pierogi, bigos, galaretę mięsną, golonkę, czy kluski.

Kiedyś  w polskiej kuchni używano piwo do pożywnej, podstawy zup, natomiast wszelakich nalewek i wódki do spożywania osobno. Aktualnie pędzona ze zbóż i ziemniaków wódka oraz polskie, chmielowe piwo to napój pospolity napój, wino pijamy rzadziej, popularnym w Polsce napojem jest herbata z plasterkiem cytryny i słodzona cukrem.

Historia polskiego obiadu

W średniowieczu kuchnie polską opisywano jako ciężką, obfitą, z użyciem dużych ilości mięsa i kasz, stosowano olbrzymie ilości przypraw. W powszechnym użytkowaniu były miód, rzepa i groch. Najczęściej piło się piwo, wódkę i miód pitny.  Na przestrzeni lat polska kuchnia ulegała wielu zmianom, aktualnie czuć w niej wpływy kuchni niemieckich, żydowskich, włoskich, francuskich, ukraińskich, litewskich, tararsko-tureckich oraz rusińskich. Kiedyś szlachta spożywała dania głównie z dziczyzny, kaczek i kurcząt oraz warzyw sprowadzanych m.in. z Włoch. Natomiast u chłopów podstawą kuchni było spożywanie tego co dostarczało pole oraz upolowane zwierzyny.

 

 

 

Smaczna, zdrowa i aromatyczna kuchnia podlaska
Polskie produkty regionalne i tradycyjne chronione w Polsce
Tradycyjne dania kuchni małopolskiej

Dodaj komentarz