Polska kuchnia regionalna to skarbnica prawdziwych przysmaków. Chyba każdy zna podhalańskie oscypki, śląskie kluski, śledzie po kaszubsku, poznańskie rogale świętomarcińskie i kilka innych smakołyków, które zdobyły popularność w całym kraju. A co dobrego można zjeść na Podlasiu?
Kartacze
Kartacze to popularny we wschodnich regionach Polski przysmak. Wyglądem przypominają duże kluski, a robi się je z tartych surowych i gotowanych ziemniaków. Nadzienie stanowi mięso mielone, a całość okraszona jest chrupiącymi skwarkami. Ciekawostką jest to, że oryginalne kartacze nie zawierają ani tradycyjnej mąki, ani jaj. Czasem zamiast gotowanych ziemniaków używa się co najwyżej mąki ziemniaczanej. Pomimo szaro-burego koloru, za który odpowiedzialne są surowe ziemniaki, kartacze to prawdziwy rarytas wschodniej kuchni, którego nie można nie spróbować. Oprócz Podlasia serwowane są również na Suwalszczyźnie i Mazurach a pochodzą najprawdopodobniej z Litwy, gdzie nazywa się je cepelinami, ponieważ kształtem przypominają sterowce.
Kiszka ziemniaczana
Kiszka ziemniaczana to kolejny specjał charakterystyczny dla kuchni regionu podlaskiego. Jak wskazuje sama nazwa, przysmak ma kształt kiszki, a głównym jego składnikiem są ziemniaki. Z wyglądu przypomina kiełbasę smażoną na patelni. Ziemniaczane nadzienie przyprawione solą, pieprzem, czosnkiem i majerankiem “zapakowane” jest w jelito wieprzowe i okraszone cebulką oraz boczkiem. Nie jest znane jej dokładne pochodzenie, ale jedno jest pewne — przygotowanie rumianej kiszki nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Cały sekret polega na tym, żeby podczas pieczenia kiszka nie popękała.
Babka ziemniaczana
Każda podlaska gospodyni może pochwalić się swoją babką ziemniaczaną. Jest to danie bardzo popularne i bardzo proste do przyrządzenia. Podobnie jak w przypadku kiszki podstawę stanowią tarte ziemniaki. Pozostałe składniki to cebula, jajka, skwarki z surowego boczku oraz przyprawy. Idealna babka ziemniaczana powinna mieć złocistą, chrupiącą skórkę i lekko kremową konsystencję wewnątrz. Może być serwowana na przykład z sosem grzybowym, jednak tradycyjnie jako dodatek podaje się kwaśną śmietanę, zsiadłe mleko albo kiszoną kapustę lub ogórki. Babka ziemniaczana pochodzi z Białorusi, gdzie bardzo popularne są najróżniejsze dania z ziemniaków.
Sękacz
Pora na coś słodkiego! Jeśli nie próbowaliście jeszcze sękacza, pora nadrobić zaległości. Sękacz przygotowuje się z ciasta biszkoptowego, które według tradycyjnej receptury powinno zawierać 40 jaj! Nie tylko skład ciasta robi wrażenie, ale również sposób pieczenia. Tradycyjnego sękacza wypieka się w specjalnym piecu, nad ogniem na drewnianym wałku, który przez cały czas musi być obracany i polewany kolejnymi warstwami ciasta. W ten sposób powstają charakterystyczne sęki. Poza środkowo-wschodnią Europą deser ten znany jest między innymi w Niemczech, Szwajcarii, a nawet Francji czy Szwecji. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Nie zmienia to faktu, że będąc na Podlasiu to jeden z obowiązkowych punktów na kulinarnej mapie regionu.
Pierekaczewnik
Region podlaski to również kultura tatarska ze swoją aromatyczną kuchnią. Najbardziej charakterystycznym tatarskim daniem, którego można skosztować na Podlasiu, jest pierekaczewnik. Ten niezwykły przysmak to rodzaj ciasta makaronowego z mięsnym, serowym lub jabłkowym nadzieniem. Ciasto jest wielowarstwowe, a poszczególne warstwy przekładane są farszem. Wymaga dużo pracy i umiejętności, ponieważ ciasto powinno być bardzo cienkie, a po przełożeniu wszystkich warstw dodatkowo zwija się je w rulon. Nie jest to danie powszechnie dostępne w regionie. Można go skosztować w Tatarskiej Jurcie w Kruszynianach. Przysmak został zarejestrowany przez właścicielkę Tatarskiej Jurty w Unii Europejskiej, jako potrawa unijna z oznaczeniem Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności.
Podlaskie specjały
To tylko kilka dań charakterystycznych dla kuchni regionu podlaskiego. Tych, których warto spróbować, jest o wiele więcej. Kuchnia podlaska to nie tylko oryginalne dania z ziemniaków. Kształtowała się ona na pograniczu różnych kultur i religii, które zostawiły swój ślad w postaci tradycyjnych receptur stosowanych do dziś. Z jednej strony to kuchnia prosta, sycąca, oparta na lokalnych produktach z drugiej oryginalna i mało znana w innych częściach Polski. Jedno jest pewne, warto ją odkrywać. Smacznego!