Zwyczaje wielkanocne w innych krajach

Zwyczaje wielkanocne w innych krajach

Zwyczaje wielkanocne w innych krajach

Wielkanoc to bez zwątpienia najważniejsze święto chrześcijańskie. Jest to święto ruchome, które wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Poprzedzane jest ono przez Triduum Paschalne. W Polsce to święto kojarzy się z malowanymi jajkami symbolizującymi nowe życie oraz z wielkanocnym śniadaniem. Czy w innych krajach Wielkanoc wygląda tak samo?

Wielkanoc w Niemczech

Jak wyglądają święta wielkanocne u naszych niemieckich sąsiadów? Podobnie jak u nas królują jajka i pisanki. Co ciekawe w Niemczech nie święci się koszyczka. Zamiast tego przed kościołami pali się świece lub sporych rozmiarów ogniska. Podobnie jak u nas istnieje tradycja śniadania wielkanocnego. Interesującym zwyczajem jest stukanie się jajkami podczas tego posiłku.  Pojedynek wygrywa ten biesiadnik, którego jajko jest najmniej obtłuczone. Częstą zabawą jest również staczanie jajek ze wzgórz. Po wielkanocnym śniadaniu najmłodsi rozpoczynają poszukiwania drobnych upominków zostawionych przez “zajączka”.

Angielska Wielkanoc

W Anglii, podobnie jak w Niemczech popularną zabawą jest toczenie jajek z pagórków. Innym zwyczajem wielkanocnym jest tak zwane „polowanie na jajka”, czyli szukanie czekoladowych jajek w ogrodzie czy w sąsiedztwie. Charakterystycznym tradycją angielską jest jedzenie ciasta przyozdobionego jedenastoma migdałami oraz krzyżykami. Jedenaście migdałów symbolizuje jedenastu apostołów, z pominięciem Judasza. 

Wielkanoc we Francji

Wielkanoc we Francji stanowczo różni się od polskiej Wielkanocy. Francuzi często wyjeżdżają w tym terminie na krótkie wakacje, objadają się czekoladą i spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Nie ma zwyczaju jedzenia śniadania wielkanocnego, ważniejszym posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną jest obiad. Ponadto Francuzi ukrywają czekoladowe słodycze, które są z chęcią poszukiwane, zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. We Francji znana jest legenda, według której, gdy ludzie powracają z rzymskich pielgrzymek do Rzymu, dzwony we Francji rozsypują te wszystkie słodycze.

Wielkanoc w Brazylii

W Brazylii święta wielkanocne odgrywają przeogromną rolę. W każdym miasteczku, a w większych miastach – w każdej dzielnicy, wiesza się ogromne kukły przedstawiające Judasza. Na szyi apostoła wiesza się imiona nielubianych osób, przykładowo polityków. Takie kukły są często palone. W Wielki Piątek organizuje się Misteria Męki Pańskiej, w których gra kilkadziesiąt, a często nawet kilkaset aktorów.

Czarownice w Szwecji

Święta Wielkanocne w Szwecji przypominają amerykańskie Halloween. W Wielki Czwartek dzieci przebierają się za tak zwane Påskkärringar, czyli wielkanocne czarownice. Następnie odwiedzają one sąsiadów i proszą o słodkie przekąski. Święta Wielkanocne Szwedzi spędzają podobnie jak Polacy – przy suto zastawionych stołach.

Semana Santa, czyli Wielkanoc w Meksyku

Saemana Santa, czyli Wielkanoc, przywędrowała do Meksyku wraz z hiszpańskimi kolonistami w XV wieku, z tego właśnie powodu święta wielkanocne łączą ze sobą europejskie zwyczaje, ze zwyczajami plemion Majów i Azteków. Większość Meksykanów bierze sobie dwutygodniowy urlop podczas świąt wielkanocnych, który często zaczyna się w Niedzielę Palmową. W Meksyku podobnie jak w Polsce przynosi się do kościoła gałązki w celu poświecenia. Popularnym wielkopiątkowym zwyczajem jest organizowanie dramatycznych procesji, przedstawiających sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Wielu Meksykanów niesie ciężki krzyż, biczuje się do krwi, a na koniec zawisa na krzyżu przy pomocy taśm przymocowanych do dłoni i nóg. W Wielką Sobotę natomiast odbywa się palenie kukieł Judasza. W Niedzielę Wielkanocną całe rodziny wychodzą na ulicę, bawią się, spożywają tradycyjne posiłki i oglądają pokazy sztucznych ogni.

 

Zwyczaje w Chinach – wprowadzenie do kultury narodu Środka
Zwyczaje afrykańskie — tradycje różnych plemion Etiopii.
Zwyczaje swiateczne w szwecji — starożytność i współczesność

Dodaj komentarz