Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że popularne powiedzenie “końskie zdrowie” nie oddaje w pełni prawdy. Koniom do szczęścia nie wystarczy tylko siano, jabłko, czy marchewka. Co więc powinien jeść koń? Zobacz, jak dobrać paszę dla konia.
Co warto wiedzieć o żywieniu koni?
Dieta koni musi być odpowiednio zbilansowana pod względem białka, witamin, minerałów i włókien. Co powinny zawierać pasze dla koni? Pamiętaj, że nie istnieje jedna idealna dieta, która pasuje do wszystkich koni. Dobór składników odżywczych powinien więc uwzględniać wiek zwierzęcia, intensywność treningów, masę ciała, tempo przemiany materii oraz temperaturę otoczenia.
Głównym źródłem pożywienia dla koni udomowionych jest siano, czyli objętościowa pasza, składającą się z wysuszonych traw łąkowych. Warto jednak wiedzieć, że jakość siana może się różnić. Wpływ na nią mają przede wszystkim wiek siana, warunki klimatyczne i metody suszenia. Siano przechowywane przez dłuższy czas, czyli powyżej 12 miesięcy, staje się małowartościowe i nieatrakcyjne dla koni. Ponadto może ono zawierać dużą ilość kurzu i roztoczy. Często na starym sianie pojawiają się również pleśniowe grzyby. Wszystkie te zanieczyszczenia i mikroorganizmy mogą wywoływać alergie oraz problemy z drogami oddechowymi u zwierząt.
Podczas wyboru siana dla konia zwróć więc uwagę na produkt zawierający dużą ilość lucerny, a jak najmniejszą ilość kwaśnych traw. Unikaj za to siana pochodzącego z niepewnych źródeł, ponieważ może ono zawierać szkodliwe substancje chemiczne i pestycydy. Nie zaleca się również wypasu koni w pobliżu pól uprawnych, które są nawożone i opryskiwane substancjami chemicznymi.
Jak dobrać paszę dla konia?
Na początku warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniej paszy dla konia jest ważny dla jego zdrowia i kondycji. Już wiesz, czym jest pasza objętościowa. Drugi rodzaj to pasza treściwa. Przede wszystkim warto wiedzieć, że konie muszą spożywać zarówno pasze treściwe, jak i objętościowe. Ta druga pomaga w przyswajaniu tej pierwszej. Co znajdziemy w paszy treściwej dla koni?
Podział pasz treściwych dla koni obejmuje pełnoporcjowe pasze oraz balancery. Pełnoporcjowe pasze możemy podzielić na trzy kategorie: wysokoenergetyczne, niskoenergetyczne i pasze zwiększające masę. Z kolei balancery zawierają bardziej skoncentrowane składniki. Ważne jest, aby pamiętać, że zarówno pasze treściwe dla koni, jak i balancery powinny być podawane w połączeniu z paszą objętościową, która stanowi podstawę żywienia. Co ważne, paszę treściwą zawsze podajemy koniom po paszy objętościowej.