Świętujesz Boże Narodzenie w Anglii? Sprawdź, jak wyglądają brytyjskie zwyczaje świąteczne!

Świętujesz Boże Narodzenie w Anglii? Sprawdź, jak wyglądają brytyjskie zwyczaje świąteczne!

Święta Bożego Narodzenia w każdym kraju obchodzi się w nieco inny sposób. Oczywiście, choinka, prezenty, wspólne biesiadowanie przy stole to cechy wspólne dla wszystkich. Nie ulega jednak wątpliwości, że tradycje narodowe mają mocny wpływ na ogólny charakter i atmosferę świąt religijnych. Sprawdź, jak świętuje się Boże Narodzenie w Anglii i czym różni się angielskie jedzenie świąteczne od tego, które znamy z rodzinnych stron! 

Święta w Anglii, czyli czas na świąteczne kartki!

Wysyłanie kartek świątecznych było niegdyś standardem w naszych rodzinnych stronach. Obecnie zwyczaj ten kultywują jedynie seniorzy lub osoby, które na przykład zajmują się robieniem ręcznych kartek tematycznych. Życzenia świąteczne w Polsce składa się głównie w formie wiadomości tekstowej lub podczas rozmowy telefonicznej. A jak wygląda to w Anglii? Otóż, w Wielkiej Brytanii kartki świąteczne stanowią nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Kartki te wysyłane są pocztą. Ciekawostką jest to, że Anglicy wierzą, iż każde życzenia w formie kartki świątecznej oraz wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne muszą zniknąć z domu do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia. Pozostawienie jakiegokolwiek śladu po minionych świętach ma podobno przynosić pecha. 

Christmas party w gronie przyjaciół

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym każdy spotyka się z najbliższymi. O ile świąteczny obiad jada się w Anglii w gronie rodziny, o tyle niemal każdy wolny wieczór grudnia zarezerwowany jest dla przyjaciół. Anglicy lubią i potrafią się bawić. Tradycyjne Christmas party to tańce, rozmowy o minionym roku i sporo alkoholu. Imprezowicze niejednokrotnie pojawiają się w przebraniu Świętego Mikołaja, Grincha lub jednego z kultowych bohaterów świątecznych filmów.

Czy Anglicy organizują wigilię?

Czym angielska wigilia różni się od tej polskiej? Cóż, zasadniczą różnicę stanowi to, że w Anglicy w ogóle nie organizują wigilii! W Anglii święta zaczynają się dopiero 25 grudnia od wspólnego, rodzinnego obiadu. Jeśli zostaniesz zaproszony na świąteczny obiad do angielskiej rodziny, nie spodziewaj się postnych zup, ryb ani potraw z kapustą w roli głównej. Warto podkreślić, że świąteczny obiad przyjmuje w Anglii bardzo uroczystą formę i trwa praktycznie cały dzień. Nikt nie spieszy się z jedzeniem, od którego stoły wprost się uginają. Głównym daniem podczas tradycyjnego angielskiego obiadu świątecznego jest nadziewany indyk, do którego serwuje się pieczone ziemniaki i warzywa. Oprócz tego, każdy z zaproszonych gości powinien przynieść przygotowaną przez siebie popisową potrawę, która ląduje na stole pełnym smakołyków. Trudno wyobrazić sobie angielski świąteczny obiad bez tradycyjnego Christmas Pudding, czyli ciemnego, bardzo słodkiego ciasta nasączonego alkoholem. Przygotowaniem tego tradycyjnego deseru należy zająć się na kilka tygodni przed świętami! 

Oczywiście, w trakcie świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć prezentów. Gospodarz organizujący świąteczny obiad musi zadbać o to, aby każdy z zaproszonych gości miał swoją własną skarpetę świąteczną, w której każdy może umieścić upominek. Tak samo jak w Polsce, rozpakowywanie prezentów w Anglii jest najbardziej wyczekiwanym momentem przez najmłodszych. Po obfitym obiedzie zgromadzeni goście bawią się w swoją własną wersję “Jaka to melodia”. Zabawa polega na odgadywaniu tytułów świątecznych kolęd po zanuceniu lub zagraniu kilku pierwszych nut. 

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Anglii – ciekawostki

  • Boże Narodzenie w Anglii jest typowo komercyjnym świętem – organizuje je niemal każdy, bez względu na wyznawaną religię. 
  • W wielu domach przygotowania do świąt rozpoczynają się już w Październiku. 
  • Anglicy nie mają zwyczaju łamania się opłatkiem.
  • Drugi dzień świąt to w Anglii Boxing Day, czyli dzień wielkich promocji i wyprzedaży.
  • W Anglii nie organizuje się wigilii.
  • W trakcie świątecznego obiadu zaproszeni goście otrzymują Christmas Crackers, czyli świąteczne ciasteczka z wróżbami. 
Andrzejki — magiczny wieczór tradycji i wróżb
Magia ludowych pająków — jak je zrobić?
Skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Dodaj komentarz