Muzyka folkowa – co należy o niej wiedzieć?

Muzyka folkowa – co należy o niej wiedzieć?

Muzyka folkowa na stałe zagościła w wielu krajach. Inspirowana jest muzyką ludową. W zespole gra się najczęściej na gitarze, skrzypcach – na instrumentach, które są łatwo dostępne dla zespołu, który ją wykonuje. Muzyka folkowa to nie tylko instrumenty, ale także śpiew.

Cechy charakterystyczne muzyki folkowej

John Lomax, który uważany był za pioniera muzykologii w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy użył terminu “muzyka folkowa”. Jakie są jej cechy charakterystyczne? Mowa tutaj o takich elementach jak:

  • muzyka, która nie zawsze tworzona jest w celach komercyjnych,
  • autentyczność danej muzyki, która wynika z przywiązania do danego narodu, czy reż regionu,
  • jest prosta, niekiedy nawiązująca do sytuacji w danym kraju, do ważnych wydarzeń,
  • dedykowana dla określonej grupy społecznej, dostępna jednak także dla wielu innych osób, m.in. tych, które chcą zapoznać się z danym regionem i tradycjami.

Wymieniając najważniejsze elementy, trzeba wspomnieć nie tylko o słowie, muzyce, ale także o tańcu. Coraz bardziej popularne są festiwale, gdzie zespoły prezentują muzykę folkową.

Różne instrumenty do wyboru

Ludowa muzyka folk na ogół kojarzy się ze skocznymi nutami, jakie pozwalają na taniec, jak również na wyrażanie określonej mimiki, gesty. To także – wyżej wymienione – instrumenty, które pozwalają na stworzenie całej linii melodycznej. Gitara i skrzypce należą do najpopularniejszych. Mówiąc jednak o instrumentach, jakie użytkowane są przez zespoły, należy również wspomnieć o akordeonie, czy też flecie prostym. W szczególności ten pierwszy – akordeon – bardzo często kojarzony jest z polskimi zespołami folkowymi.

Powracając do instrumentów – ciekawą propozycją wydaje bandżo. Instrument zaliczany do grupy strunowych. Wyróżnia się on niezwykle ciekawą budową. Oto okrągłe pudło, które można początkowo wziąć za tamburyn. Struny ułożone są wzdłuż gryfu. Nie można przy tym zapomnieć o perkusji, która dopełnia całości zespołu. Może nie każdy widzi w tym nawiązanie do tego rodzaju muzyki, ale wykonawcy folkowi często bazują na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych, np. na tamburynie.

Najbardziej znani polscy wykonawcy folkowi

Aby móc lepiej poznać tą niezwykłą muzykę, warto jej posłuchać. W tym momencie warto przypomnieć kilku najbardziej znanych wykonawców z polskiej sceny muzycznej, którzy są przedstawicielami tego gatunku.

Chyba niekwestionowanym numerem jeden jest Golec Orkiestra. Bracia bliźniacy, którzy na swoim koncie mają takie hity jak “Szarpany”, “Crazy is my life”, “Słodycze” czy “Bo lato rozpala”. Całkiem możliwe, że wielu słuchaczy na pamięć jest w stanie wyrecytować ich utwór “Ściernisko”. Śpiewają, grają, nagrywają albumy, ciesząc się ogromną popularnością wśród słuchaczy. Wolna Grupa Bukowina to zespół, który swoją historią sięga do roku 1970. Wtedy to Wojciech Belona postanowił powołać do życia zespół, który muzykę folkową postanowił połączyć z nutami rockowymi. Bardzo ciekawa propozycja dla wielu osób.

Stanisław Grzesiuk jest jednym z najbardziej znanych solowych wykonawców muzyki folkowej. To nie tylko pieśniarz. Ma on na swoim koncie liczne wiersze. Warto wspomnieć także o zagranicznych wykonawcach, którzy na stałe postanowili związać się z muzyką folkową. Mowa tutaj m.in. o Woody Guthrie, Pete Seeger oraz Huddie Ledbetter. Trzeba przyznać, że ludowa muzyka folkowa zapewnia niesamowite emocje i ma swój urok, któremu trudno odmówić. Warto zapoznać się z tym niezwykle ciekawym nurtem muzycznym, jeżeli ktoś jeszcze nie miał tej przyjemności.

 

Zanurz się w świecie polskiej muzyki ludowej: od tradycyjnych pieśni po nowoczesne aranżacje
Czy dawna muzyka ludowa jest nadal obecna w życiu każdej społeczności?

Dodaj komentarz