Z niecierpliwością czekasz na okres karnawału? A może jak dotąd nie przykładałeś/łaś zazwyczaj wagi do jego celebrowania i w tym roku chcesz to zmienić? Radosny okres pełen hucznych zabaw, balów przebierańców dla młodszych i starszych, a także kuligów rozpoczyna się już lada moment, dlatego też to najlepsza chwila na poznanie zwyczajów karnawałowych w Polsce!
Kiedy rozpoczyna się karnawał, skąd przywędrowała do nas tradycja jego celebrowania i które zwyczaje karnawałowe w Polsce biły niegdyś rekordy popularności, a obecnie są nieco zapomniane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule.
Skąd wziął się w Polsce karnawał?
Choć dla wielu osób może być to zaskoczeniem (bowiem to właśnie brazylijski karnawał uchodzi za najsłynniejszy i najhuczniej obchodzony na całym świecie), to bynajmniej tradycja jego świętowania nie zawitała do naszego kraju z Rio de Janeiro. Karnawał, zamiennie zwany także zapustami pochodzi bowiem ze Słonecznej Italii i to właśnie z niej zawitał do nas w XVIII wieku.
I choć z początku bale karnawałowe (a dokładniej tzw. reduty) zarezerwowane było tylko i wyłącznie dla członków wyższych klas społecznych, którzy ochoczo uczestniczyli w urządzanych w warszawskich pałacach wydarzeniach, gdzie obowiązkowym elementem stroju była maska, to z czasem świętowanie karnawału, a więc okresu przypadającego na czas od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej zyskało popularność również wśród innych członków społeczeństwa, także tych znacznie biedniejszych i to właśnie dzięki temu obecnie możemy mówić o różnorodnych karnawałowych tradycjach.
Zwyczaje karnawałowe w Polsce – czy znasz je wszystkie?
-
Czas swatania
To polski zwyczaj karnawałowy, który obecnie nie jest raczej praktykowany. Jak sama nazwa wskazuje był to czas kojarzenia ze sobą par podczas balów oraz hucznych zabaw. W okresie karnawału dobywały się także wesela młodych, którzy poznali się ze sobą w zeszłym roku i chcąc uniknąć hańby oraz biedy zdecydowali się sformalizować swój związek.
-
Bale karnawałowe
Imprezy w klubach, restauracjach oraz innych miejscach, gdzie spotkać można tylko zamaskowane osoby całkowicie odmieniające swój wizerunek choćby na jeden wieczór to obecnie jedna z najbardziej lubianych tradycji karnawałowych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Bale karnawałowe są także bardzo popularne w przedszkolach i szkołach, gdzie maluchy przebierają się m.in. za ulubionych bohaterów bajek.
-
Kuligi
Niegdyś były ulubioną karnawałową rozrywką szlachty oraz magnaterii, jednak popularne wówczas kuligi w niczym nie przypominały tych obecnie praktykowanych. W dawnej Polsce wyższe warstwy społeczne urządzały sobie bowiem nawet kilkudniowe przejażdżki po lasach oraz okolicznych dworkach z przerwami na sen. Podczas przeprawy saniami przez ośnieżone tereny panowała radosna atmosfera, którą potęgował akompaniament muzyki oraz wspólne ucztowanie i picie w odwiedzanych posiadłościach.
-
Tłusty czwartek
Jeden z ulubionych dni w roku wszystkich łasuchów kiedy to pojęcie kalorii przestaje mieć znaczenie, ponieważ to wtedy tłuste jedzenie jest jak najbardziej mile widziane. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o bijące obecnie rekordy popularności lukrowane czy też oprószone cukrem pudrem pączki oraz faworki (w niektórych częściach polski zwane także “chrustem”) i inne kulinaria regionalne.
Dawnymi czasy Tłusty czwartek zaczynał się kilka dni przed Wielkim Postem i to właśnie wówczas szlacheckie stoły niemal uginały się pod ciężarem tłustych mięs, obfitych w składniki dań, wódki, wina, nalewek, a także oczywiście słodkości, którymi chętnie się objadano, gdyż twierdzono, że kto zrezygnuje z obżarstwa, temu nie będzie sprzyjać szczęście. Warto mieć ten przesąd na względzie podczas tegorocznego ostatniego czwartku przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.