Mój prąd 4.0 – co warto wiedzieć o dofinansowaniu? 

Mój prąd 4.0 – co warto wiedzieć o dofinansowaniu? 

W kwietniu bieżącego roku ruszyła czwarta edycja programu Mój Prąd. Nowością jest, że można uzyskać dotację nie tylko na mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także na magazyny energii, ciepła i systemy zarządzania energią. Jeśli dana inwestycja obejmuje wszystkie powyższe elementy, to możesz otrzymać nawet do 20,5 tys. złotych. Co warto wiedzieć o dofinansowaniu? Poznaj nowy program Mój Prąd 4.0

Do kogo skierowany jest Mój Prąd 4.0? 

Najnowsza edycja programu, podobnie jak poprzednie, skierowana jest do osób fizycznych. Z dotacji mogą skorzystać osoby, które zdecydują się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jest jednak jeden warunek skorzystania z tegorocznego dofinansowania. W ramach niego na chętnych nałożono obowiązek przystąpienia do nowego systemu rozliczeń tzw. net-billingu. Co ważne, prosumenci, którzy do tej pory pozostają w starym systemie opustów, również mogą skorzystać z dotacji. Muszą jednak w trakcie przejść na nowy system rozliczeń. 

O dofinansowanie mogą ubiegać się także osoby, które chcą zakupić urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła w tym samym miejscu, co produkowany jest prąd. Dzięki temu nie musisz korzystać z ogólnej sieci. Ponadto Mój Prąd 4.0 zakłada dofinansowanie na urządzenia umożliwiające zarządzanie wytworzoną energią elektryczną. 

Nowe przepisy w programie Mój Prąd 4.0 – zasady

Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii została przyjęta w grudniu 2021 roku. Wprowadza ona nowe zasady rozliczania się z wytworzonej energii elektrycznej. Do tej pory nadwyżki z wytworzonego prądu trafiały do ogólnej sieci. Je można było odebrać za darmo w razie niedoboru. Warto przy tym wiedzieć, że w systemie opustów niewykorzystana energia trafiała do wirtualnego magazynu sieci dystrybucyjnej. Natomiast w ciągu 12 miesięcy możesz odebrać od 70 do 80 proc. energii, w zależności od tego, jakiej mocy jest Twoja instalacja fotowoltaiczna. Ten system jest jednak zastąpiony nowym, czyli tak zwanym net-billingiem. Polega on na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej według średniej miesięcznej stawki z Rynku Dnia następnego. W przypadku zakupu prądu, obowiązuje Cię taryfa w zależności od konkretnego operatora. Zmiany te obowiązują od 1 kwietnia 2022 roku. 

Nowy system rozliczeń, czyli net-billing działa dla osób, które założą instalację fotowoltaiczną po 31 marca 2022 roku. Co ważne, starsi konsumenci mogą na niego przejść, ale nie muszą. Stary system opustów będzie obowiązywał ich przez następne 15 lat. Natomiast dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku, czyli program Mój Prąd 4.0 dotyczy tylko osób, które przejdą na nowy system rozliczania. Celem tego systemu jest zachęcie do autokonsumpcji, czyli samodzielnego magazynowania energii. Co więcej, nowe przepisy dotyczą także konkretnych kwot dofinansowania. Dopłaty na fotowoltaikę obejmują maksymalnie 50% kosztów całej inwestycji. Możesz więc otrzymać:

  • 4000 złotych na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW,
  • 5000 złotych na inwestycję w fotowoltaikę i jednocześnie inne elementy (czyli np. dofinansowanie mikroinstalacji i magazynu energii elektrycznej)
  • 7500 złotych na magazyn energii elektrycznej o mocy od 2 kW,
  • 5000 złotych na magazyn energii cieplnej,
  • 3000 złotych na system zarządzania energią,
  • 3000 złotych dofinansowania do HEMS/EMS pod warunkiem zakupu magazynu ciepła/energii.
Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?
Kasy fiskalne do każdego zastosowania — gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz