Narażone są one zwłaszcza na niekorzystne działanie czynników pogodowych, wahania temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć że aby przez długie lata okna osadzone w połaci dachu wyglądały estetycznie i funkcjonowały bez zarzutu, wymagają odpowiedniej właściwej pielęgnacji i kilku nieskomplikowanych zabiegów. Oto praktyczne porady:
1). Szczelność – należy wiedzieć, że nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, dlatego też prace konserwacyjne powinniśmy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu uszczelek. Po wielu latach mogą one stracić elastyczność, a nawet popękać. Dlatego przynajmniej raz w roku trzeba konserwować uszczelki za pomocą odpowiedniego preparatu lub przy użyciu smaru silikonowego. Stare, zużyte uszczelki powinny być wymienione na nowe, co będzie chronić pomieszczenie przed wychładzaniem się z powodu niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Warto wiedzieć, że część firm serwisujących okna dachowa montuje dodatkową uszczelkę w modelach okien, w których jest to możliwe. Oprócz uszczelek obwiedniowych w oknach dachowych są także filtry, dzięki którym do pomieszczenia nie dostają się kurz, owady, sadze czy drobiny śniegu. Aby jednak nie zablokować całkowicie napływu powietrza, trzeba raz w roku czyścić filtry, a po upływie pięciu lat je wymienić.
2). Kołnierz uszczelniający – należy wiedzieć, że w trakcie prac jesiennych konserwacyjnych nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu jego połączenia z pokryciem dachu, szczególnie pod kątem usterek wywołanych przez porywisty wiatr, opady atmosferyczne czy duże wahania temperatury. Trzeba również usunąć gałęzie, liście i inne zanieczyszczenia z kołnierza, co zagwarantuje prawidłowy spływ wody deszczowej.
3). Okucia – warto wiedzieć, że od pracy zawiasów i zamków zależy działanie całego okna. Należy je regularnie konserwować, w przeciwnym razie może się okazać, że skrzydło nie da się zamknąć. Wtedy niezbędna będzie wymiana kompletu zawiasów. Co jest przyczyną przyspieszonego starzenia się zawiasów? Warto wiedzieć, że przyczyną przyspieszonego starzenia się zawiasów jest zły montaż okien, a dokładniej nieustawienie prawidłowych szczelin poziomych i pionowych. To jest możliwe tylko na etapie montażu. Jeżeli więc problemy z zawiasami pojawią się wkrótce po zamontowaniu okna, trzeba je wtedy poprawić. Pamiętajmy, że zdarza się, iż wskutek pracy więźby dachowej dochodzi do tak zwanego przekoszenia okna dachowego, co powoduje powstawanie nierównych szczelin pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. W takiej sytuacji skrzydło trzeba wyregulować. Podobny zabieg jest potrzebny, a jeśli skrzydło po otwarciu nie pozostaje w żądanej pozycji. Warto wiedzieć, że bardziej poważny naprawy powinniśmy zlecać serwisowi okien dachowych. Samodzielne naprawy i regulacja mogą grozić uszkodzeniem okien, na przykład wyłamaniem zawiasu.
4). Ramy – należy wiedzieć, że drewnianym ramom i skrzydłom okiennym musimy poświęcić nieco czasu i uwagi, ponieważ naturalny materiał jest bardzo podatny na uszkodzenia przez wszelkie środki czyszczące. Drobne rysy, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji, możemy zabezpieczyć samodzielnie, używając do tego papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru, znów renowację dużych uszkodzeń należałoby pozostawić fachowcom. Pamiętajmy, że zabezpieczenie okien należy przeprowadzać regularnie. Warto też wiedzieć, że do czyszczenia najwłaściwiej jest stosować delikatne środki myjące, a oczyszczoną powierzchnię zabezpieczyć mleczkiem konserwującym lub pastą do zabezpieczenia drewna.