Pieczątki oraz stemple – najpopularniejsze zastosowanie

Pieczątki oraz stemple – najpopularniejsze zastosowanie

Ponad 3000 lat temu starożytni Grecy wytwarzali niewielkie urządzenia z kamieni lub kości słoniowej, które były wówczas odpowiednikiem dzisiejszych stempli oraz pieczątek. Niestety, trwałość odcisku wynalezionego urządzenia pozostawiała wiele do życzenia.

Dopiero w późniejszej epoce brązu skupiono się na udoskonaleniu pierwszych stempli i pieczątek, które w tamtym okresie przybrały formę wypukłej elipsy. W ostatnich dekadach przed narodzeniem Chrystusa stworzono unikalne wzory na kamieniach szlachetnych, które miały określać status społeczny ich posiadacza. Były to pieczątki i stemple najbardziej zbliżone do tych, które znamy obecnie.

Czy warto jeszcze stosować tradycyjne pieczątki i stemple?

Najważniejszym zadaniem pieczątek oraz stempli https://www.maxonline.pl/ jest pozostawienie trwałego odcisku na papierze lub innej powierzchni. Wydawać by się mogło, że na tym kończy się cała rola pieczątek i stempli. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że te  mogą stanowić wyróżnik dla niektórych firm, a także osób.

Obecnie coraz rzadziej możemy spotkać miejsca, w których ludzie posługują się pieczątkami, które aby zadziałały, należy umieścić na tzw. poduszce tuszującej. Posługują się jeszcze nimi kancelarie adwokackie o wysokiej renomie, a także niektóre instytucje państwowe lub szkoły. Dobrze wykorzystane mogą jednak stanowić znak rozpoznawalny dla stylizowanych na nieco dawniejsze czasy hoteli lub restauracji.

Czym różni się pieczątka od stempla?

Pieczątka jest urządzeniem, które wymaga tuszu. Wytłoczone inicjały, litery lub nazwa firmy musi zostać zanurzona w specjalnej poduszce nasączonej tuszem. Następnie przyciśnięta do kartki papieru lub innej nawierzchni.

Najczęstszym rodzajem pieczątek są te imienne, które w zależności od potrzeb mogą się bardzo różnić. Pracownicy służby zdrowia używają ich do wypisywania recept oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. Nieco inne zastosowanie znajdują w księgowości, w której służą do uwierzytelniania dokumentów. Pieczątki używane są przede wszystkim przez przedsiębiorców, którzy posiadają na niej informacje o swoich uprawnieniach, numerze NIP firmy, a także pozostałych niezbędnych danych.

Jeżeli chodzi o stemple, to służą one do odciskania wzorów lub znaków – niecałych danych, nazwy firm itp. Zazwyczaj są wykorzystywane do działań promocyjnych w firmach np. oznaczanie przedmiotów znakami towarowymi danej firmy. Stemple coraz częściej są wykorzystywane na okolicznościowe imprezy. Idealnie sprawdzają się jako charakterystyczny znak np. na ślubnych zaproszeniach.

Dźwigi teleskopowe vs. żurawie wieżowe – który wynająć?
Krzesło drabinka – Praktyczne i stylowe rozwiązanie
Dlaczego warto sięgać po naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

Dodaj komentarz