Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że spora część dolegliwości intymnych, takich jak np. otarcia, swędzenie czy podrażnienia są przyczyną niewłaściwego dbania o higienę intymną. Nawyki, które praktykujemy każdego dnia, mają spory wpływ na pojawienie się infekcji i zakażeń. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Jak dbać o higienę intymną? Wystarczy pamiętać o przestrzeganiu kilku kluczowych zasad.
Właściwa higiena miejsc intymnych jest podstawą utrzymania naturalnej mikroflory bakteryjnej. Okolice narządów płciowych są niemal każdego dnia narażone m.in. na nadmierne ciepło lub wilgoć, stwarzając tym samym warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
Jak dbać o higienę intymną?
Higiena okolic intymnych ma olbrzymie znaczenie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn czy dzieci. W tym przypadku fundamentalną zasadą higieny intymnej jest zachowanie umiaru. Wbrew pozorom zbyt częste podmywanie, nadmierne stosowanie chusteczek nawilżanych, czy używanie silnych substancji myjących może mieć zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Nie bez przyczyny tak wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jaki płyn do higieny intymnej okaże się najlepszym wyborem. Najważniejsze to czytanie etykiet.
Dobry płyn do higieny intymnej nie zawiera:
- SLS – środków myjących,
- substancji zapachowych,
- alkoholu,
- barwników,
- parabenów i konserwantów,
- formaldehydu i jego pochodnych.
Dodatkowo kobiety powinny pamiętać o tym, aby nosić przede wszystkim bawełnianą bieliznę, a podczas menstruacji wymieniać tampon lub podpaskę co około 4 godziny.
Najczęstsze dolegliwości miejsc intymnych to: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, ból podczas oddawania moczu, a także upławy. Kobiety zmagające się z tym problemem zwykle rekomendują stosowanie leków dostępnych bez recepty w tym globulek dopochwowych lub kapsułek dopochwowych. Szeroką gamę produktów tego typu znaleźć można stronie internetowej diabetyk24.pl. Globulki dopochwowe rozpuszczają się w ekspresowym tempie, tworząc tym samym korzystną mikroflorę. Doskonale nadają się do leczenia bakteryjnego, przynosząc ukojenie i zmniejszając uczucie swędzenia i pieczenia. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że organizm zdrowej kobiety powinien sam zadbać o mikroflorę pochwy.
Stosowanie globulek dopochwowych
W zależności od składu globulki dopochwowe mogą być stosowane w kilku celach. Zupełnie inne składniki znajdą się w składzie globulek, antykoncepcyjnych, a inne mających na celu wspomaganie procesu leczniczego układu płciowego lub moczowego. W tym drugim przypadku podział globulek dopochwowych wygląda następująco:
- globulki nawilżające – do stosowania w przypadku nadmiernej suchości pochwy
- regenerujące – zaleca się je stosować po operacjach lub zabiegach.
- bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze – do zwalczania stanów zapalnych spowodowanych zaburzeniem flory bakteryjnej pochwy.
Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że dbanie o prawidłową higienę miejsc intymnych pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemności związanych z infekcjami dróg moczowych.