Drzwi barn door – co to takiego?

Drzwi barn door – co to takiego?

Barn door, czyli z angielskiego dosłownie drzwi od stodoły. Ten rodzaj drzwi przesuwnych ostatnio zyskuje coraz więcej wielbicieli.

Drzwi przesuwne przydają się w małych wnętrzach, gdy nie ma miejsca na tradycyjne skrzydło. Często są też wybierane ze względu na estetykę, gdy ich rolą jest bardziej symboliczne rozdzielenie funkcji poszczególnych części mieszkania niż zapewnienie np. dźwiękoszczelności. Drzwi tyłu barn door to pełen surowego uroku wariant.

Barn door – jak wyglądają takie drzwi

Być może wśród przeglądu trendów w urządzaniu wnętrz natknąłeś się na drzwi przesuwne typu barn door. Jak wyglądają? Nie są przymocowane do framugi, ale są mocowane od góry na specjalnej prowadnicy z rolkami przesuwnymi. Prowadnica, najczęściej wykonana ze stali, ma taką długość, że pozwala, by drzwi w całości zasłaniały otwór wejściowy oraz aby były całkowicie odsłonięte. Same skrzydło drzwiowe natomiast najlepiej prezentuje się, gdy jest złożone z drewnianych desek. Najbardziej klasyczne barn door mają układ desek przypominający tradycyjne wrota do stodoły na amerykańskiej farmie. Możliwe jest surowe drewno, jak również wykończone w różny sposób, w tym pomalowane na jaskrawe kolory.

Gdzie stosować drzwi suwane barn door

Drzwi suwane barn door zastosowanie znajdują w mieszkaniach i domach do oddzielenia np. kuchni lub sypialni od salonu. Świetne sprawdzają się w kawalerce, gdzie nie zależy nam na prywatności, bo nie ma innych domowników, za to dobrze jest mod symbolicznie zostawić za drzwiami łóżko, gdy siadamy do pracy, albo gdy czasem trzeba ukryć bałagan przed oczami gośćmi. Barn door będą również świetne jako drzwi suwane do szafy. Ich niepowtarzalny, surowy wygląd z prowadnicą na widoku sprawia, że znakomicie prezentują się jako drzwi do loftu. Sprawdza się fantastycznie także w wiejskim domki lub w inspirowanym takowym wnętrzu.

Barn door – gdzie kupić

Gdzie kupić drzwi typu barn door? Istnieją producenci kompletnych systemów, umożliwiający wybór spośród gotowych zestawów, jak i skomponowanie własnego. Dobrać indywidualnie można zarówno wymiary drzwi i prowadnicy, jak i kolory i styl poszczególnych elementów. Jeżeli lubisz samodzielne remonty, możesz zrobić takie drzwi przesuwne samodzielnie, gotowy kupując jedynie gotową prowadnicę z mocowaniem do ściany i rolkami. System barn door pozwala na wykorzystanie skrzydła drzwiowego wyprodukowanego specjalnie lub starych drzwi, którym chcemy dać nowe życie w odremontowanym wnętrzu. Możliwe są również drzwi suwane podwójne, które świetnie nadadzą się i do zamykania pomieszczeń, i do szafy we wnęce.

Psy rasowe na sprzedaż vs. psy ze schroniska
Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?

Dodaj komentarz