Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wiosna, lato, jesień czy zima – każda pora roku jest dobra, żeby wybrać się na wakacje. Szczególnie w lecie nasze myśli natarczywie krążą wokół słonecznej plaży i dalekiej podróży. Nieodzownym elementem przygotowań do zagranicznego wyjazdu powinien być zakup ubezpieczenia turystycznego.

Poniżej prezentujemy 6 powodów, dla których warto je kupić!

Myśląc już o beztroskim wypoczynku, turyści bardzo często zapominają o swoim bezpieczeństwie i zabezpieczeniu zdrowia. Podróżując po krajach wspólnoty europejskiej, nie mają świadomości jak wygląda opieka zdrowotna w innych państwach ani nie interesują się rachunkami, które przyjdzie im zapłacić w razie choroby. Jak zwykle, Polak jest mądry dopiero po szkodzie. Oto dlaczego warto zakupić polisę turystyczną, zanim wyruszysz na wakacje.

1. Egipt? Turcja? Tutaj NFZ nie pomoże!

Popularnym celem wakacyjnych wyjazdów są nieodmiennie Egipt i Turcja. W obu tych krajach polskie ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ nikogo nie wzruszy. Za pomoc medyczną chory otrzyma rachunek do zapłaty… a ten może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na pewno będzie Cię stać, żeby go zapłacić, skoro nie chciałeś kupić polisy turystycznej z powodu oszczędności?

2. Jeżdżę po Unii Europejskiej, to nie muszę kupować ubezpieczenia. Błąd!

Przed wyjazdem do innego kraju UE, możesz wyrobić sobie w oddziale NFZ darmową kartę EKUZ. EKUZ jest poświadczeniem, że przysługuje Ci prawo do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym państwie UE w razie nagłego wypadku i choroby na wakacjach. Zadowolony jedziesz na urlop do Grecji. Na jednej z malowniczych greckich wysp niefortunnie łamiesz nogę. Wokół same prywatne placówki. Za pomoc medyczną w jednej z nich otrzymujesz do zapłaty rachunek o wysokości 1500 euro czyli ponad 6000 zł. Gdybyś miał ubezpieczenie turystyczne, kłopot finansowy sam by się rozwiązał.

3. Transport medyczny – tylko w ramach ubezpieczenia turystycznego

Polski NFZ jasno i wyraźnie podkreśla, że wyjeżdżając za granicę, turyści muszą się indywidualnie ubezpieczyć, bo np. za koszty transportu medycznego przyjdzie im zapłacić z własnej kieszeni. Pewna turystka ucierpiała w trakcie wakacji nad Morzem Egejskim. Do Polski zastała przewieziona pod respiratorem. Koszt transportu austriackim lotem sanitarnym wraz z inną pacjentką na pokładzie kosztował 10 300 euro czyli ok. 41 200 zł (bez współpasażerki wyniósłby 18 000 euro, czyli aż 72 000 euro). Gdyby kobieta nie miała zakupionej polisy, sama musiałaby opłacić taki rachunek. Na szczęście przezornie kupiła ubezpieczenie turystyczne.

4. Górski dramat – warto myśleć przed wyruszeniem w góry!

W ostatnim czasie głośno było o wypadku młodego chłopaka, który spadł z Rysów na słowacką stronę gór. Nie dość, że 19-latek przeżył chwile grozy, a akcja słowackich służb ratowniczych trwała 19 godzin, to wciąż nie był koniec dramatu. Chłopak nie wykupił polisy turystycznej, bo przecież pojechał w polskie góry. To nic, że był tuż przy granicy słowackiej, w której rządzą odmienne zasady dotyczące kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego. Teraz to „nic” może go kosztować ok. 15 tys. euro, czyli ponad 60 tys. zł. Tyle bowiem może wynieść go rachunek za przeprowadzoną akcję ratowniczą.

5. Szkoda na wakacjach – z polisą turystyczną nie straszny Ci żaden kłopot

Uszkodzony sprzęt sportowy, który wypożyczyłeś na wakacjach. Zniszczone przez dzieci lub czworonoga mienie obcej osoby. Jeżeli przyczynisz się do czyjejś szkody na wakacjach, przyjdzie Ci za nią zapłacić. Mając ubezpieczenie OC kupione w ramach ubezpieczenia turystycznego, możesz być spokojny. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem, a on będzie wiedział, co dalej robić. W końcu po to kupiłeś polisę!

6. Bariera językowa i pomoc prawna – oszczędź sobie problemów

Stało się. Doznałeś szkody na wakacjach. Skradziono Ci bagaż. Potrącił cię rowerzysta. Z powodu niespodziewanych wydarzeń w kraju, w którym wypoczywałeś, masz problem z powrotem do domu. W takich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie turystyczne. W ramach pomocy assistance, będącej częścią składową polisy turystycznej, możesz uzyskać wsparcie informacyjne, pomoc tłumacza i prawnika. Dobrze wiedzieć, że możesz na kogoś liczyć! Nieubezpieczony jesteś zdany całkowicie na siebie.

Nie ignoruj kwestii zabezpieczenia przed wyjazdem na wakacje. Nie bądź mądry dopiero po szkodzie. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne możesz kupić online nawet na ostatnią chwilę – wszystko dzięki porównywarce ubezpieczeń turystycznych polisaturystyczna.pl. Dobrze przygotuj się do zbliżającego się urlopu.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?
Kasy fiskalne do każdego zastosowania — gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz