Berlin – najciekawsze miejsca i porady dotyczące zwiedzania

Berlin – najciekawsze miejsca i porady dotyczące zwiedzania

Od mojego pierwszego pobytu w Berlinie moje serce należało od razu do tego miasta! Dlaczego? Bo Berlin to miasto inne niż wszystkie, jest pełne kontrastów i ma w sobie coś, co sprawia, że albo je zobaczysz i nigdy już nie będziesz chciał tu wrócić, albo też uwielbiasz je od pierwszego spotkania z nim i zanim z niego wyjedziesz masz już bilet na kolejny przyjazd w kieszeni. Mnie trafiła ta druga opcja 🙂

Berlin zachwyca swoja różnorodnością w każdym swoim zakątku! Zaczynając od najbardziej znanych zabytków będących znakiem rozpoznawczym stolicy niemieckiej i nośnikiem historii, poprzez różnice w poszczególnych dzielnicach (tzw. Bezirk), aż po mieszkańców pochodzących ze zróżnicowanych końców świata, którzy właśnie tu odkryli swoje miejsce i sposób na życie. Dla wszystkich z Was, którzy mają w planie odwiedzić Berlin, przygotowałam przegląd miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć będąc po raz pierwszy w stolicy Niemiec:

Brama Brandenburska – najbardziej znany symbol miasta i chyba najczęściej fotografowany zabytek. Najpiękniej wygląda w czasie Festiwalu Światła, który odbywa się co roku jesienią (np. zdjęcie na początku postu).

Katedra Berlińska – przepiękna katedra ewangelicka położona przy ulicy Unter den Linden. Tuż przed nią znajduje się tzw. Lustgarten – ogród, w którym możecie odpocząć po długim dniu zwiedzania.

Wyspa Muzeów – mijając Katedrę Berlińską dotrzecie do Wyspy Muzeów – urokliwego miejsca z 5 muzeami. W całym Berlinie znajdziecie ich ok. 200.

Alexanderplatz – idąc wzdłuż ulicy Unter den Linden dojdziecie do Placu ALexandra, w skrócie nazywanego Alex. Jego najważniejszy obiekt to Wieża Telewizyjna. Ponadto znajduje się tam Ratusz miasta (Rotes Rathaus), Fontanna Przyjaźni oraz Zegar Światowy Urania.

Wieża Telewizyjna (Fernhsehturm) – to chyba najczęściej odwiedzany punkt w mieście, z którego możecie zobaczyć panoramę Berlina. Wstęp jest dosyć drogi i kosztuje 13 EUR (ok. 60 PLN). Jeśli jest to dla was za drogo mogę Wam polecić inny, ale tak samo ciekawy punkt widokowy, mianowicie Panoramapunkt na Placu Poczdamskim. Wstęp kosztuje jednak połowę mniej – 6,50 PLN (ok. 25 PLN).

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust-Mahnmal) – idąc za Bramą Brandenburską w lewo dotrzecie do monumentalnej budowli, pomnika, który upamiętnia zagładę Żydów w czasie wojny.

Plac Poczdamski – mijając opisany powyżej pomnik dotrzecie do Placu Poczdamskiego. Bardzo nowoczesne miejsce w Berlinie, gdzie znajduje się m.in. Sony Center oraz taras widokowy Panoramapunkt.

Reichstag – siedziba parlamentu niemieckiego. Jego znakiem rozpoznawczym jest szklana kopuła, którą możecie / musicie koniecznie zobaczyć od środka. Pamiętajcie, aby tam wejść musicie się odpowiednio wcześnie zameldować przez stronę internetową Reichstagu.

Kurfürstendamm – jest to jedna z najbardziej znanych ulic w Berlinie z wieloma ekskluzywnymi sklepami i butikami. Rozciąga się na długości ok. 4 km, jednak z pewnością warta jest spaceru. Przechadzając się po Ku’dammie nie można przejść obojętnie również obok zabytkowego Kościóła Cesarza Wilhelma (Gedächtniskirche) oraz KaDeWe – największego domu towarowego w Europie. Nawet jeśli nie zamierzacie tam nic kupić, warto wejść i podziwiać przepiękne wnętrze.

East Side Gallery – wysiadając na stacji S-Bahn Ostbahnhof ujrzycie Galerię East Side – najdłuższą zachowaną cześć Muru Berlińskiego. Warto przejść się wzdłuż muru i przyjrzeć się dokładniej wszystkim malowidłom, niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki! Na końcu Waszego spaceru dotrzecie do tzw. Oberbaumbrücke, który wygląda szczególnie pięknie nocą.

Mimo, iż jest to tak ogromne i rozbudowane miasto, jest w nim wystarczająco dużo miejsc również na odpoczynek wśród zieleni. Jeśli będziecie w Berlinie mogę Wam na pewno polecić następujące zakątki:

Park Tiergarten – ciągnący się przez 2.1 km² park Tiergarten jest trzecim pod względem wielkości parkiem w Niemczech usytuowanym w mieście. Oferuje bardzo dużo miejsc na odpoczynek tuż nad rzeką Sprewą lub wiele ścieżek na przejazdy rowerem. Jeśli będziecie mieć trochę więcej czasu zajrzyjcie do urokliwej restauracyjki w zachodniej części parku Café am Neuen See.
Park przy Pałacu Charlottenburg – mój ulubiony! Niewielki, za to przepiękny park położony w zachodniej części Berlina.
Wansee lub Schlachtensee – jedne z bardzo wielu jezior w obszarze Berlina. Koniecznie wybierzcie się tam w słoneczny dzień! Plażowe lenistwo i wypożyczenie łódki na zwiedzanie z tej perspektywy pokaże Wam dodatkowe zalety tego miasta!

Berlin na pewno jest warty zobaczenia, chociażby z tego powodu, że jest to stolica naszych zachodnich sąsiadów. Poprzez małą odległość, która dzieli to miasto od naszej granicy, możemy w ciągu kilku godzin tam dotrzeć. Dla wszystkich, którzy mieszkają bliżej granicy, np. w Poznaniu lub Szczecinie wchodzi na pewno przejazd własnym autem lub autobusem w grę. Najtańsze połączenia znajdziecie na stronie Polskiego Busa. Dla wszystkich mieszkających dalej polecam przelot samolotem lub przejazd pociągiem, np. PKP Intercity oferuje regularnie tanie bilety w cenie 29 EUR (ok. 120 PLN) z Warszawy (jesteście w Berlinie w ciągu 5,5 godziny).

Po Berlinie najlepiej poruszać się koleją miejską, sieć metra (U-Bahn) i kolei naziemnej (S-Bahn) jest świetnie rozbudowana i dotrzecie nią do każdego miejsca. Przejazdówki możecie kupić w automatach znajdujących się na każdej stacji. Bilet dzienny kosztuje 6,90 EUR, a bilet na 7 dni 29.50 EUR – na tym 7-dniowym bilecie może razem z Wami jechać za darmo dodatkowa osoba  oraz troje dzieci w wieku 6-14 od poniedziałku do piątku po 20 oraz przez całą sobotę i niedziele. Także jeśli jesteście większą grupą możecie w ten sposób z pewnością zaoszczędzić.

Jeśli już będziecie mieć przejazdówkę po mieście wsiądźcie koniecznie przy stacji S-Bahn Zoologischer Garten w autobus linii 100 – przewiezie Was koło najważniejszych turystycznych miejsc w mieście!

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Berlina i macie dodatkowe pytania, dajcie znać mailem lub wpiszcie po prostu Wasze pytanie w komentarzu. A może byliście już kiedyś w Berlinie i odkryliście świetne miejsce, o którym nie wspomniałam lub coś szczególnie utkwiło Wam w pamięci z Waszego pobytu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Do zobaczenia w Berlinie!

Berlin, Europa, tani nocleg, tanie bilety

Psy rasowe na sprzedaż vs. psy ze schroniska
Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?

Dodaj komentarz