Odprowadzanie ścieków do szamba

Odprowadzanie ścieków do szamba

Gmina jest w stanie narzucić nam odgórnie sposób odprowadzania nieczystości z naszego gospodarstwa domowego. Zanim więc podejmiemy decyzję o sposobie odprowadzania ścieków i uwzględnimy ją w planach nowego budynku mieszkalnego, powinniśmy zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego w naszej okolicy. Decyzja o budowie szamba musi być potwierdzona takowymi planami. Przed jego wybudowaniem powinniśmy zgłosić wniosek do urzędu, a po upływie 21 dni bez odpowiedzi możemy zacząć prace budowlane.

Szambo wielkości 10 metrów sześciennych statystycznie powinniśmy opróżniać co dwa tygodnie przy zwykłym zużyciu wody. To statystyka dla 4-osobowej rodziny.

Inną opcją jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. To znacznie bardziej proekologiczne rozwiązanie, lecz o wiele droższa opcja budowlana. Gdy zależy nam na dbałości o środowisko naturalne, a gmina nie wyrazi ku temu sprzeciwu, powinniśmy zdecydować się na tę metodę oczyszczania ścieków. Z drugiej strony, gdy nie mamy możliwości finansowania takiej inwestycji, lub gdy pragniemy nieco zaoszczędzić, możemy pokusić się o wykonanie pierwotnego planu.

Aby szybko i sprawnie opróżniać szambo i to nawet gdy nie ma nas w domu, możemy pokusić się o projekt z szybkozłączką wychodzącą na ulicę. Taka niewielka wzmianka w projekcie może pozwolić nam na korzystanie z usług firm wywożących ścieki nawet podczas naszej tymczasowej lub długotrwałej nieobecności w gospodarstwie domowym.

Budowa szamba wymaga poprowadzenia prac nad kilkoma ważnymi elementami całej takiej konstrukcji. Najważniejszymi jego elementami są zbiornik i wywiewki. Wywiewki usytuowane są w różnych miejscach. Jedna powinna wychodzić pół metra powyżej terenu, a druga ponad dach naszego domostwa. Ważne jest tu również i przyłącze do usuwania ścieków. Je właśnie zakańczamy ową szybkozłączką, by mieć możliwość wywozu ścieków bez konieczności naszej ingerencji.

Do tańszych, ale wyjątkowo ciężkich zbiorników na szambo należą te, zbudowane z żelbetonu i jego prefabrykatów. Są one odporne na odkształcenia, a do ich ułożenia w odpowiednim miejscu wykorzystywane są dźwigi budowlane.

Drugą popularną możliwością są szamba zbudowane z laminatu poliestrowo-szklanego, które z kolei nie są tak odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Trzeba o nie prawidłowo zadbać, zakopując je na odpowiednią głębokość wskazaną przez ich producentów. Robi się to w tym celu, by zabezpieczyć właśnie przed wpływem czynników zewnętrznych, mogących stanowić zagrożenie dla ich konstrukcji. Są to szamba, które nie korodują i są wyjątkowo odporne. Przy ich wykorzystaniu można stosować środki chemiczne, które nie prowadzą do ich niszczenia. Oczywiście o ile taką zgodę wydadzą nam odbiorcy ścieków z naszej posesji.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?
Kasy fiskalne do każdego zastosowania — gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz