Jak rozporządzać domowym budżetem w kryzysie? – 5 porad.

Jak rozporządzać domowym budżetem w kryzysie? – 5 porad.

Czas pandemii sprawił, że coraz więcej osób żyje z oszczędności i obawia się o przyszłość. To trudny okres dla nas wszystkich. Nie tylko przedsiębiorcy znaleźli się w sytuacji niecodziennej i nieoczekiwanej. Może to dobry czas, by wprowadzić pewne zmiany w domowym budżecie? Oto kilka rad, które pozwolą każdemu z nas zaoszczędzić pieniądze i wprowadzić dobre nawyki na przyszłość. Oszczędzanie nie jest trudne, choć wymaga systematyczności, planu i silnej woli.

1. Porozmawiajmy o pieniądzach.

Zmiany powinny dotyczyć całej rodziny, nie tylko dorosłych, którzy zarabiają. Warto przedyskutować z dziećmi zastany stan rzeczy, powiedzieć o obawach związanych z zabezpieczeniem finansowym i chęcią wprowadzenia zmian w wydatkach. Wszyscy członkowie rodziny powinni zaangażować się w tworzenie planu, jak zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując z wcześniejszych udogodnień. Pomysły młodych ludzi mogą nas zaskakiwać i okazywać się niezwykle trafne. Wspólne działanie ma większe szanse powodzenia.

2. Zrezygnuj z czegoś …

Sztuka świadomej rezygnacji jest niezwykle trudna, ale wzmacnia w nas poczucie sprawczości i silnej woli. Każdy z członków rodziny powinien zastanowić się, na co przeznacza zbyt dużą ilość pieniędzy, a bez czego może się obejść. Dobrze byłoby zrezygnować z używek ( papierosy , alkohol), ponieważ obciążają one domowy budżet w znaczący sposób, a poza tym szkodzą zdrowiu. Najmłodsze pokolenie może zrezygnować z fast foodów lub ograniczyć ich spożycie. Zamiast kupować książki można je wypożyczyć. Dodatkowe lekcje języka obcego można zastąpić spotkaniem z lektorem internetowym. Ilu domowników, tyle pomysłów. Warto z czegoś zrezygnować. Po czasie okaże się, że czekanie na nowości książkowe w osiedlowej bibliotece jest tak samo ekscytujące, jak kupowanie nowości w księgarni.

3. Zarządzaj finansami.

Uczmy najmłodszych domowników szacunku do pieniądza. Podkreślajmy, że ciężka praca zaprocentuje odpowiednią pensją na koncie. Podkreślajmy również wagę nauki i zdobywania wiedzy praktycznej. Warto zarządzać swoimi finansami, planować, spisywać wydatki. To pozwoli zaoszczędzić jakąś kwotę, którą później można przeznaczyć na dowolny cel. Dobrze zasugerować najmłodszym, w jaki sposób rozporządzać swoimi pieniędzmi na przykładzie kieszonkowego. To dobre rady na przyszłość.

4. Dodatkowa praca.

W czasach pandemii trudno jest znaleźć dodatkową pracę, jednak warto rozejrzeć się za taką możliwością. Należy zastanowić się, jakie talenty posiadamy i co może być źródłem dodatkowego zarobku? Doskonale znasz język angielski? Pisz teksty w tym języku i sprzedawaj. Zaoferuj pomoc fizyczną komuś, kto tego potrzebuje. Nastoletni domownicy mogą pracować w weekendy. Wszystko zależy od naszych chęci i nastawienia.

5. Myśl pozytywnie.

Banalne, ale prawdziwe. Psycholodzy biją na alarm i podkreślają, że negatywne myśli blokują nasz entuzjazm i uniemożliwiają rozwój. Wiara w poprawę trudnej sytuacji czyni cuda. Codziennie znajdź jeden powód, dzięki któremu się uśmiechasz. To nie muszą być rzeczy materialne. Spójrz na świat oczami beztroskiego dziecka. Zachwyć się słoneczną pogodą, uśmiechnij na myśl o wspólnym rodzinnym obiedzie czy pochwal samego siebie za sukces w pracy. Powodów do radości jest naprawdę dużo. Ważne, byśmy chcieli je dostrzec.

Oszczędzanie nie musi być negatywnym doświadczeniem. Jeśli zaangażuje się w nie cała rodzina, może być to niezłą zabawą. Powodzenia.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?
Kasy fiskalne do każdego zastosowania — gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz