Czujesz ból stawów po treningu? Poznaj przyczyny.

Czujesz ból stawów po treningu? Poznaj przyczyny.

Ból stawów to często wynik nieprawidłowo przeprowadzonego treningu.

Trening przeprowadzony prawidłowo nie powinien generować bólu stawów. Dolegliwości bólowe, a także dyskomfort stawu mogą wynikać ze złej techniki treningowej.  Możliwych przyczyn bólu po treningu jest wiele, warto wiedzieć, co jest jego przyczyną, aby móc znaleźć właściwe rozwiązanie problemu.

Przyczyny bólu stawów

Jedną z częstszych przyczyn bólu stawów po treningu jest efekt przetrenowania. Składa się na niego nieodpowiednie dopasowanie rodzaju i intensywności aktywności fizycznej do naszej formy. Wpływa to negatywnie na ogólny stan stawów.

Do problemów kostno-stawowych przyczynia się również siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, a nawet źle dobrane obuwie.

Nadwaga i otyłość, a także noszenie butów na obcasach, sprzyjają rozwojowi chorób zwyrodnieniowych, a wówczas trening jest jedynie czynnikiem wyzwalającym problemy.

Błędy podczas treningu

Nieodpowiednio przeprowadzona rozgrzewka lub jej brak może skutkować nie tylko bólem stawów, ale i kontuzjami. Nierozgrzanym mięśniom brak jest elastyczności, co czyni je słabszymi i bardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju naciągnięcia (źródło informacji: blog Apteka Olmed).

Rozgrzewka powinna być dostosowana do naszej kondycji i rodzaju sportu, jaki będzie wykonywany. Inną rozgrzewkę należy przeprowadzić przed treningiem na siłowni, a inną przed na przykład bieganiem. Krążenia w stawach powinny być skoncentrowane odpowiednio na partiach, na których skoncentrowany będzie trening.

Po treningu cardio i siłowym bardzo ważne jest rozciąganie rozgrzanych mięśni, czyli stretching. Pomaga to w przywróceniu po ćwiczeniach odpowiedniej długości mięśni, usokojeniu ich oraz poprawia zakres ruchomości.

Prewencja bólu stawów

Przed rozpoczęciem regularnych treningów, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, czy też trenera personalnego, który wskaże, jakie ćwiczenia wykonywać. Warto pamiętać, aby nie pomijać intensywnej, odpowiednio długiej rozgrzewki, ani stretchingu po wykonanym treningu.

Pomiędzy ćwiczeniami zaleca się odpoczynek oraz odpowiednią dietę treningową. Jadłospis powinien być odpowiednio skomponowany pod względem bilansu kalorycznego i zawierać proteiny, których celem jest nasilenie syntezy białek wewnątrz organizmu człowieka. Inaczej nie będzie możliwości odbudowania stawów i ich regeneracji.

Ważne jest także zapewnienie wartościowych źródeł takich składników jak kolagen, chondroityna, kwasy omega 3 i glukozamina. Czerpać je można z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli ktoś prowadzi dietę wegetariańską, wspominane elementy trzeba suplementować. W jadłospisie przyda się także witamina C, która niweluje stres oksydacyjny i wpływa na przyswajanie glukozaminy i chondroityny, pełniąc przy okazji rolę substratu syntezy tkanki łącznej.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Gdzie znaleźć dobry skup samochodów w Bydgoszczy?
Kasy fiskalne do każdego zastosowania — gdzie można je kupić?

Dodaj komentarz